Jak uprawiać seks po menopauzie?

Miłość    
ocena

Menopauza to czas odkrywania seksu na nowo. W przeciwieństwo do powszechnie panującego przekonania, przekwitanie stwarza kobiecie doskonałą szansę na przemyślenie i przewartościowania swojego dotychczasowego życia seksualnego. Często wymaga sięgnięcia po nowe sztuczki, przeprowadzenia kilka eksperymentów, ale niewątpliwie może przyczynić się do powstania najbardziej niezapomnianych chwil erotycznych pary.

Mimo, że współczesna kultura młodości spostrzega starzejące się kobiety jako mniej atrakcyjne, one same nadal odczuwają młodość na wiele sposobów. Część z nich ze zdziwieniem odnajdują w sobie większe zainteresowania seksem. I nie ma w tym nic niezwykłego. Przechodząc menopauzę znikają obawy kobiety o przypadkową ciąże, nie ma już bóli menstruacyjnych. Nie ma już miesiączki! Dzieci są już dorosłe i opuściły domu (miejmy nadzieję), a para jest zachwycona, że ich rodzinne gniazdko znów może stać się ich gniazdem miłości.

Fizyczne i emocjonalne zmiany zachodzące w ciele kobiety mogą różnic się znacząco dla każdej z nich. Również to, że jej rola reprodukcyjna w końcu dobiegła końca inaczej wpłynie na ich samoocenę czy podejście do seksu.

Na spadek libido kobiety, która zbliża się czy już doświadcza menopauzy, wpływ może mieć nawet kilka czynników:
- suchość pochwy na skutek niższego poziomy estrogenu i testosteronu;
- lekko krótsza i mniejsza pochwa (zarówno w długości jaki i średnicy);
- zmniejszonego odczuwania w czasie penetracji pochwy spowodowanego zmianami w jej tkance;
- ból w czasie stosunku (cieńsze ścianki pochwy mniej ją nawilżają);
- zmniejszenie liczby i intensywności skurczy pochwy;
- ból lub otarcia po stosunku;
- zmiany nastroju i poziomy energii w skutek mniejszej ilości estrogenu;

Nie należy się jednak załamywać. Istnieje wiele sposobów, by kobieta ogarnęła raz jeszcze swoją seksualność; przede wszystkim powinna zacząć traktować ten okres w życiu jako nowy rozdział życia erotycznego. Należy wyjść na spotkanie przygodzie. Coś, co kiedyś uruchamiało podniecenie, niekoniecznie zadziała teraz. Warto jednak próbować.

Szczególnie pomocne dla wskrzeszania gotowości na seks mogą okazać się poniższe zabiegi:

1) Trening cierpliwość. Aby uzyskać wilgotność pochwy niezbędną do przyjemnego odczuwania seksu ciało kobiety po menopauzie potrzebuje 3 minut. Czas ten najlepiej przeznaczyć na różnego rodzaju gry wstępne. Różne nawilżacze mogą także okazać się bardzo pomocne.
2) Masturbacja. Regularne zaspokajanie się sprawi, że pochwa kobiety będzie „w formie” i będzie giętka i elastyczna.
3) Eksperymenty. Nie ma nic złego w użyciu wibratora do bezpośredniej i jeszcze intensywniejszej stymulacji. Czas na nowe pozycje, lub odkrycie uroków starych. Może to, co kobieta nie lubiła przed menopauzą stanie się teraz jej ulubioną pozycją.
4) Poprawa samooceny. Nie można ślepo zakładać, że osoby starsze są aseksualne, pozbawione seksapilu czy też seksualnie niesprawne. Trzeba uwierzyć we własną seksualność a utrzymywanie pozytywnego obrazu własnej osoby może w tym niezwykle pomóc.
5) Regularny seks. Uprawianie go może zapobiec bólom wynikającym z cieńszych ścianek pochwy.
6) Komunikacja. Źródłem udanego życia seksualnego jest otwarta komunikacja między partnerami. Często mężczyzna chce być pomocny i wspierać kobietę w tym trudnym okresie, ale brakuje mu odwagi by zapytać. Ważnym jest, by włączyć partnera w proces przechodzenia menopauzy, zwłaszcza, jeżeli efektem tego ma być udane życie seksualne obojga partnerów.

Gdzie szukalibyście informacji na temat życia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =