Jak walczyć z zazdrością?

Miłość    
ocena

Zazdrość jest uczuciem niszczącym, wzbudzającym negatywne reakcje. Potrafi skutecznie utrudnić życie i zniszczyć każdą, nawet najbardziej zażyłą relację. Dlatego tak ważne jest walczenie z nim. Należy określić co powoduje zazdrość w tym konkretnym przypadku i postarać się wyeliminować powodujące ją czynniki.

Jak walczyć z zazdrością?

sxc.hu

Zazdrość nieodłącznie związana jest z egoizmem. Polega on na szukaniu siebie w innych,  porównywaniu się z innymi i dbaniu wyłącznie o własną osobę i prestiż. Usunięcie go z własnego życia jest niezwykle trudne, ponieważ niszczy on nasze życie i zatruwa relacje z innymi, co przekłada się na jakość naszego życia. Dlatego pozbycie się tego rodzaju postrzegania świata jest bardzo ważne.

Pierwszym krokiem ku walce z zazdrością jest szczera rozmowa z partnerem i wyjaśnienie mu zaistniałego problemu. Jest to bardzo ważne, ponieważ problem ten dotyczy obojga partnerów, nie tylko osoby zazdrosnej. Dlatego partner powinien wiedzieć, z jakimi uczuciami boryka się jego druga połowa, powinien go wysłuchać, spróbować pomóc i bez potrzeby, jeżeli to możliwe, starać się nie dawać mu powodów do aktów zazdrości.

Najczęstszymi powodami zazdrości jest brak czasu ze strony partnera. Zwykle, kiedy jest on zajęty, pracuje, nie ma czasu dla drugiej osoby i przebywa z innymi ludźmi, staje się on powodem zazdrości, ponieważ partner czuje się zepchnięty na dalszy plan. Jest to nieodłącznie związane ze zbyt niską samooceną osoby zazdrosnej, która czuje się niewystarczająco dobra i obawia się zdrady lub porzucenia. Ponadto zazdrość nieodłącznie związana z frustracją może prowadzić do jej chorobliwości, wpędzić w kompleksy, spowodować, że człowiek odizoluje się od otoczenia, przyjaciół i życia rodzinnego i zacznie cierpieć na różnego dolegliwości ze strony własnej psychiki. Zaliczyć do nich można przede wszystkim nerwice, depresje, a w przypadkach chorobliwej zazdrości także alkoholizm, a nawet próby samobójcze.

UWAGA!

Zdaniem psychologów, krokiem zbliżającym nas od rozpoczęcia walki z zazdrością powinno, być rozwijanie w sobie miłości do partnera, o którego jesteśmy zazdrośni. W końcu prawdą jest, że tam gdzie jest prawdziwa miłość, pełna zrozumienia, bezpieczeństwa i zaufania, nie ma miejsca na zazdrość, która świadczy przecież o braku zrozumienia, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Jednak w miłości do partnera ważne jest również zaakceptowanie siebie samego, takiego jakim jesteśmy i zrozumienie, że jesteśmy warci zainteresowania, uwagi i miłości. To bardzo ważne w kontekście walki z zazdrością, ponieważ najczęściej jest ona spowodowana niską samooceną, brakiem akceptacji ze strony partnera i brakiem poczucia własnej wartości.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
4.13
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =