Kiedy zacząć współżycie po porodzie?

Miłość    
ocena

Ostatnie tygodnie ciąży i okres zaraz po porodzie są czasem abstynencji seksualnej. Kobieta zaraz po narodzinach dziecka potrzebuje czasu na odzyskanie kondycji fizycznej, a także powrót do psychicznej równowagi, która może zostać zaburzona przez drastyczne zmiany hormonalne, jakie zaszły w jej organizmie. W pierwszych dobach po rozwiązaniu następuje gwałtowny spadek estrogenów, co zwykle skutkuje nie tylko znacznym obniżeniem nastroju, ale również odbija się na fizyczności kobiety.

Kiedy zacząć współżycie po porodzie?

sxc.hu

Narządy płciowe są obrzmiałe i obolałe, a ponadto niezależnie, czy poród odbył się drogą naturalną, czy też ciąża została rozwiązana za pomocą cesarskiego cięcia, pojawia się obfite krwawienie. Dodatkowo rozpoczyna się laktacja i cielesność kobiety zostaje nastawiona przede wszystkim na wykarmienie narodzonego dziecka. Młoda mama jest zmęczona przebytym porodem i nowymi obowiązkami, które wiążą się z nocnym wstawaniem do noworodka. Wszystko to sprawia, że kobieta w tym okresie rzadko myśli o seksie.

Z medycznego punktu widzenia, abstynencja seksualna powinna być bezwzględnie zachowana przez okres sześciu tygodni po porodzie. Niedostosowanie się do tego zalecenia grozi poważnymi konsekwencjami dla kobiety, której narządy płciowe są w tym czasie szczególnie podatne na wszelkie zakażenia. Po tym okresie warto również skontaktować się z lekarzem, który oceni stan ewentualnej szytej rany i udzieli dalszych wskazówek. Z reguły, jeśli wszystko jest w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby para powróciła do aktywności seksualnej. Oczywiście młodej mamie mogą towarzyszyć rozmaite obawy związane z rozpoczęciem uprawiania seksu.

Najczęstszą z nich jest strach przed bólem. Tu otwiera się zatem pole do popisu dla cierpliwego i czułego partnera, który podczas pierwszej próby pełnego zbliżenia powinien wykazać się delikatnością i wrażliwością na reakcje kobiety. Ważne, aby pamiętać także o odpowiedniej antykoncepcji. Wbrew powszechnie pokutującym mitom, laktacja nie chroni bowiem przed zajściem w ciążę. Oczywiście wskazane jest również podzielenie się partnerów opieką nad dzieckiem, tak aby kobieta nie była wiecznie przemęczona, bo to z pewnością odbierze jej ochotę na seks. Decyzja o powrocie do aktywnego życia seksualnego po porodzie w gruncie rzeczy jest bardzo indywidualna i wpływa na nią nie tylko czynnik fizycznej kondycji młodej mamy, ale również samopoczucie psychiczne i to, jak szybko partnerzy odnajdą się w nowej sytuacji.

Gdzie szukacie porad na temat życia seksulanego? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =