Kiedy zdecydować się na pierwszy raz?

Miłość    
ocena

Średnia wieku, w którym młode kobiety tracą dziewictwo w ostatnich latach uległa znacznemu obniżeniu w stosunku do wcześniejszego okresu. Wpływa na to z pewnością fakt, że obecnie młodzi ludzie bardzo szybko zostają uświadomieni w dziedzinie seksu. Erotyka pojawia się w reklamach, młodzieżowych czasopismach, nie mówiąc już o Internecie.

Kiedy zdecydować się na pierwszy raz?

photoxpress.com

U nastolatków z jednej strony seks wzbudza zwykłą ciekawość, z drugiej natomiast wydaje się im upragnioną przepustką w dorosłość. Zwykle to chłopcy wcześniej rozpoczynają aktywność płciową, decydując się na erotyczną inicjację na przykład już w wieku czternastu lat. Pomimo że młodzi ludzie mają dostęp do wielu fachowych źródeł wiedzy o seksie, jak w przypadku powszechnych zajęć z wychowania seksualnego, często przeżywają oni naprawdę duże wątpliwości związane z tą dziedziną życia. Pytanie szczególnie nurtujące nastolatków stanowi kwestia wieku, w jakim powinno odbyć się seksualne wtajemniczenie.

Otóż, niezwykle ważne jest to, aby młodzi ludzie mieli świadomość, że nie istnieje w tym względzie żadna uniwersalna reguła. To, że najbliższa przyjaciółka dziewczyny ma już za sobą moment utraty dziewictwa, nie oznacza, że ona sama również powinna zdecydować się na ten krok. Wszyscy różnimy się wrażliwością i mamy własne tempo rozwoju erotycznego. W tej dziedzinie nie należy więc się na nikim wzorować.

Do pierwszego razu należy dojrzeć. Nie chodzi tu tylko o wiek, ale o wewnętrzną zgodę na to, co zamierzamy zrobić. Z pewnością gotowość do seksu zależy również od stopnia zaawansowania związku. Jeśli młodzi ludzie obdarzają się uczuciem, rozumieją się i ufają sobie, sami doskonale wyczują moment, w jakim ich relacja otworzy się na seks. Oczywiście powinna być to wspólna decyzja, do  podjęcia której żadna ze stron nie może czuć się przymuszona. Kochanie się z partnerem pod wpływem presji z pewnością nie będzie najprzyjemniejszym doświadczeniem, a wspomnienie o tym wydarzeniu może negatywnie rzutować na przyszłe kontakty erotyczne.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że pewnej dozy lęku przed pierwszym razem raczej nie uda się uniknąć. Zawsze to, co nieznane wywołuje w nas bowiem nie tylko ciekawość, ale także obawę. Sęk w tym, żeby nie tyle na siłę ją przełamywać, ile pójść za mową własnego ciała, które na pewno da znać, czy chce posunąć się dalej w erotycznej grze, czy też lepiej ciąg dalszy zostawić na później.

Gdzie szukalibyście informacji na temat życia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =