Na czym polega partnerstwo w małżeństwie?

Miłość    
ocena

Wiele się ostatnio mówi o małżeństwie partnerskim. Wydaje się, że równy podział praw i obowiązków jest najlepszą strategią na wspólne życie. Czy jednak rzeczywiście umiemy z niej korzystać? Na czym dokładnie polega partnerstwo w małżeństwie?

Na czym polega partnerstwo w małżeństwie?

photoxpress.com

Opcja pół na pół. Partnerstwo w małżeństwie może przybierać przynajmniej kilka różnych form. Pierwsza z nich polega na demokratycznym, równym podziale wszystkich obowiązków domowych. Oznacza to, że oboje małżonkowie zajmują się tymi samymi czynnościami w jednakowym stopniu. Na przykład żona zmywa codziennie po śniadaniu i kolacji, a mąż po obiedzie, et cetera. To samo dotyczy opieki nad dzieckiem, z wyjątkiem okresu, kiedy żona karmi piersią.

Opcja: „Ja robię to, ty tamto”. Inna opcja partnerskiego małżeństwa polega z kolei na sytuacji, kiedy małżonkowie dzielą się obowiązkami, ale każde z nich ma swój własny zakres czynności, którymi się zajmuje. Żona na przykład prasuje i płaci rachunki, a mąż zmywa i wynosi śmieci. Badania wskazują, że właśnie ten model partnerstwa sprawdza się najlepiej. Partnerzy nie mają bowiem okazji wykłócać się o to, kto zmył więcej talerzy albo uprasował więcej rzeczy.

Opcja: „Raz ja robię to, innym razem ty to robisz”. Możliwa jest również opcja wymiennego podziału obowiązków, która także bywa z powodzeniem stosowana. Co prawda powstaje na tym tle nieco więcej nieporozumień, ale warto spróbować. Każdy sposób jest dobry, żeby nauczyć się partnerskiego podejścia do wspólnego życia.

Podział lub zamiana ról. Niektórzy małżonkowie rozumieją partnerstwo w związku jako zamianę tradycyjnych ról kulturowych, czyli na przykład mąż zajmuje się domem i dziećmi, a żona, która ma dobrze płatną pracę, utrzymuje rodzinę. Jest to wprawdzie model, który dopiero się rozwija, ale ma coraz więcej zwolenników.

Równe prawa. Oczywiście partnerstwo w rodzinie nie dotyczy tylko i wyłącznie kwestii obowiązków. Partnerzy to ludzie, którzy podejmują wspólne decyzje. Żadna ze stron nie podlega naciskom ani manipulacji, każdy może swobodnie dysponować pieniędzmi i jest traktowany z szacunkiem. Partnerstwo w małżeństwie w dużej mierze polega także na umiejętności znalezienia mądrego kompromisu, tak aby żaden z małżonków nie czuł się pokrzywdzony czy pomijany. Najtrudniejsza jest tu umiejętność poskromienia w sobie skłonności do dyrygowania innym człowiekiem zgodnie z własnymi zachciankami.

Czy w Waszym małżeństwie panuje równy podział obowiązków? Czy uważacie, że jest to możliwe? Wypowiedzcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =