Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Miłość    
ocena

Antykoncepcja hormonalna jest wygodną formą zapobiegania ciąży. W Polsce coraz więcej kobiet stosuje pigułki, które stały się powszechną i dostępną formą antykoncepcji. Zażywanie pigułek jest łatwe, wystarczy pamiętać o codziennej dawce, nie zapominając jednocześnie o tygodniu przerwy.

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

flickr.com

Tabletki antykoncepcyjne kupujemy na podstawie recepty otrzymanej u lekarza ginekologa. Mimo że stosuje się je w sposób nieskomplikowany i stanowią one ułatwienie dla kobiet, to jednak ich stosowanie niesie ze sobą pewne ryzyko. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne to lek hormonalny i w ten sposób wpływa on na nasz organizm nie tylko kontrolując cykl miesiączkowy, ale też ingerując w funkcjonowanie naszego ciała.

Lekarz przepisujący tabletki powinien przeprowadzić z kobietą dokładny wywiad i skierować ją na odpowiednie badania tak, aby móc dobrać właściwe dla niej tabletki. Jeśli jednak tabletki zostaną dobrane w sposób nieodpowiedni, wówczas kobieta szybko może poczuć dyskomfort w jamie brzusznej czy ból brzucha oraz inne symptomy. Organizm może w ten sposób reagować na zbyt dużą dawkę hormonów, jakie zostały dostarczone organizmowi. Wówczas należy zgłosić się szybko do ginekologa i poprosić o zmianę tabletek.

Inne zagrożenia dotyczą układu pokarmowego. Na szkodę narażona jest, jak w wielu przypadkach związanych z leczeniem farmakologicznym, przede wszystkim wątroba.

Tabletki antykoncepcyjne dostarczają organizmowi kobiety odpowiednie dawki hormonów (m.in. estrogenu, progesteronu czy progestagenu), tym samym zażywaniu pigułek mogą towarzyszyć nudności, wymioty, bóle głowy czy senność i zmęczenie. Wiele kobiet notuje też spadek libido.

Innymi efektami ubocznymi mogą być zaburzenia prowadzące do problemów układu nerwowego, krwionośnego (nadciśnienie, wylewy) czy uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. wątroba).

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek są też narażone na częstsze infekcje pochwy, dokuczliwe uczucie swędzenia czy pieczenia tych okolic. Zdarza się, że kobiety przybierają na wadze po rozpoczęciu zażywania tabletek, choć zazwyczaj stan ten wraca do normy po kilku miesiącach.

Decydując się na tabletki antykoncepcyjne pamiętaj więc, że mają one wiele korzyści. Poza tą oczywistą, związaną z  kontrolą jajeczkowania, regulują twój cykl menstruacyjny oraz sprawiają, że miesiączki przebiegają mniej boleśnie. Tabletki antykoncepcyjne są lekiem hormonalnym, przemyśl więc decyzję dotyczącą zabezpieczania się, rozważając dokładnie wszystkie za i przeciw.

Stosujecie pigułki antykoncepcyjne? Czy odczuwałyście jakieś skutki uboczne ich zażywania?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =