Jak odzyskać wpłacone środki, jeśli operator zakończy swoją działalność?

Mobile    
ocena

Na polskim rynku telekomunikacyjnym dział wielu operatorów wirtualnych, a więc takich którzy nie posiadają własnej rozbudowanej sieci, lecz korzystają z sieci partnerów roamingowych w kraju. Duża liczba małych podmiotów na tym rynku sprawia, że nie każdego z nich będzie stać, aby się na nim utrzymać. Co zatem w sytuacji, jeśli nasz operatora wirtualny, z którego usług skorzystamy, postanowi zakończyć swoja działalność?

Jak odzyskać wpłacone środki, jeśli operator zakończy swoją działalność?

sxc.hu

Przede wszystkim nie należy się niczego obawiać. Nie stracimy dostępu do swojego numeru czy środków na nim zgromadzonych, dodatkowo operator poinformuje nas o swojej decyzji z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, aby każdy z klientów otrzymał wystarczająco dużo czasu na podjęcia decyzji, na do jakiej sieci przenieść swój numer.

Dotychczas w historii polskiej telekomunikacji swoją działalność zakończyły 3 podmioty, świadczące usługi wirtualnego operatora. Pierwszym z nich był działający na zasięgu Orange – WP Mobi. Mała sieć należąca do portalu Wirtualna Polska w chwili zamknięcia projektu posiadała około tysiąca klientów. Słaba, za bardzo skomplikowana oferta sprawiła, że operator nie zdobył wystarczającej ilości klientów, aby skutecznie konkurować z wielkimi graczami na rynku. Operator dał swoim klientom możliwość bezpłatnego przeniesienia numeru do innej sieci, po uprzednim zarejestrowaniu karty. Przeniesienie numerów pomiędzy sieciami było wtedy płatne i wynosiło 50-61 zł.

Osobom, które postanowiły stracić swój dotychczasowy numer w sieci WP Mobi, operator zaproponował zwrot środków zgromadzonych na numerze w postaci przelewu bankowego lub przekazu pocztowego na wskazany adres. W tym celu klienci musieli tylko wypełnić specjalny wniosek o wypłatę zgromadzonych środków. Od chwili ogłoszenia decyzji o zakończeniu działalności do zamknięcia projektu WP dała swoim klientom miesiąc czasu.

Podobnie było w przypadku sieci MyAvon, która niedługo później po WP Mobi zakończyła świadczenie swoich usług. W przypadku tej sieci można rzecz, że zawinił sam produkt, kierowany głównie do konsultantek kosmetyków Avon, które otrzymały darmowe startery z kartami SIM. Stawki cennikowe nie należały do najtańszych, a ilość klientek systematycznie malała. Proces odzyskania środków wyglądał identycznie jak w przypadku WP Mobi.

Najświeższym dowodem na możliwość odzyskania środków na koncie lub przeniesienia numeru, jeśli nasz operator postanowi zakończyć swoją działalność, jest GaduAir. Operator należał do grupy GG i – mimo wielokrotnego nagradzania za najlepszą ofertę na kartę, bardzo niskich cen połączeń i SMS-ów, stosunkowo dużej bazy klientów – nie osiągnął dla grupy GG zakładanych celów biznesowych. Projekt został zamknięty 31 października 2011 roku, a zwrot środków na koncie zarejestrowanym użytkownikom operator umożliwia do końca 2011 roku.

Czy byliście kiedyś w takiej sytuacji? Jak udało się rozwiązać problem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =