Jak sprawdzić jakość sygnału sieci?

Mobile    
ocena

Który operator ma najlepszą sieć w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy? To istotne, jeśli chcemy używać komórki w optymalny sposób. Zobacz, jak łatwo to sprawdzić!

Jak sprawdzić jakość sygnału sieci?

photoxpress.com

Jest na to kilka sposobów. Najprostszym z nich wydawałoby się zaproszenie znajomych z telefonami z różnych sieci i sprawdzenie, który z nich odbiera lepszy zasięg. Nie będzie to nic trudnego, ale niestety pomiar tego rodzaju okaże się mało precyzyjny. Każdy z nich będzie posiadał zapewne inny model telefonu. Jedni korzystać będą z zasięgu GSM, a inni z UMTS. Jak zatem zbadać to tak, aby było to dokładne?

Do testów wybierzmy telefon bez blokady SIMLOCK obsługujący częstotliwości UMTS lub szybsze. Za pomocą dowolnego operatora sprawdźmy w ustawieniach dostępne sieci UMTS lub 3G. W tym celu wyszukajmy ręcznie dostępne sieci. Można zaznaczyć wyszukiwanie tylko sieci UMTS. Ponieważ na zwykłym zasięgu GSM nie będziemy w stanie szybko przeglądać Internetu, pomińmy operatorów, którzy emitują na Twoim obszarze wyłącznie zasięg GSM. W ten sposób wyeliminujemy kilku z nich.

Następnie warto udać się po testowe karty poszczególnych operatorów. Niektórzy z nich udostępniają takie karty za darmo. Kartą sieci Play będziemy mogli zalogować się do sieci Play oraz Plus. Kartę otrzymamy za darmo przez stronę Internetową operatora. Zasięg sieci Orange sprawdzimy kartą tej sieci lub kartą sieci Play, jeżeli przebywamy w południowo-wschodniej Polsce. Kartę Orange z zerowym stanem konta otrzymamy za darmo do domu, zamawiając ją na stronie internetowej operatora.

W celu przetestowania sieci T Mobile, warto zamówić bezpłatny starter wirtualnego operatora wRodzinie, działającego na nadajnikach T Mobile. Sieć T Mobile w chwili obecnej nie udostępnia darmowych starterów, a dla naszych testów przyjmujemy, że chcemy sprawdzić działanie sieci jak najmniejszym kosztem, dlatego z tej sieci nie musimy brać startera. Wystarczy wziąć go od innego operatora działającego na tej sieci.

Możemy również ułatwić sobie zadanie. W tym celu należy kupić starter Cyfrowego Polsatu, dostępny za 9 zł. Jest to jedyny w tej chwili operator wirtualny na rynku, za pomocą którego możemy wybrać dowolnie sieć, z której zasięgu będziemy korzystać. Z karty Polsatu zarejestrujemy się w sieci Plus, T Mobile i Orange. Pozostanie jedynie przetestowanie sieci Play. Problemem może okazać się jednak ograniczona dostępność starterów operatora.

Gdy mamy już karty operatorów, których sieć chcemy przeanalizować, wkładamy po kolei kartę SIM danego operatora do tego samego telefonu. Następnie sprawdźmy siłę zasięgu oraz to, czy nie gubi się on, gdy chodzimy po domu. Dzięki takiemu testowi we własnym domu wybierzemy operatora z najlepszym zasięgiem w naszym miejscu pobytu. Czynność tę można powtórzyć w innych miejscach, w których również często przebywamy.

Czy często macie problemy z zasięgiem w swoich telefonach? Jaka sieć według Was posiada najlepszy zasięg? Zachęcam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
2.92
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =