SIMLOCK - co to, jak i gdzie go zdjąć?

Mobile    
ocena

Twój telefon nie chce działać z kartą innego operatora? Prawdopodobnie na Twoim telefonie założona jest blokada SIMLOCK. Kto ją zakłada i w jakim celu? Jak jej się pozbyć?

SIMLOCK - co to, jak i gdzie go zdjąć?

photoxpress.com

Blokada SIMLOCK zakładana jest przez operatorów na telefony komórkowe, ponieważ dostawcy usług zależy, aby korzystać tylko z jego oferty. Blokada taka skutecznie odstrasza klientów przed wyborem nowego operatora. Zakładana jest ona, zanim telefon trafi w nasze ręce. Coraz więcej operatorów na świecie decyduje się jednak z niej nie korzystać. Dzieje się tak ze względu na coraz większą konkurencję na rynku telekomunikacyjnym.

Wybierając operatora, który blokady SIMLOCK nie zakłada na sprzedawane przez siebie telefony, należy uważać. W wielu przypadkach telefon bez SIMLOCKA oznacza wówczas możliwość bezpłatnego zdjęcia SIMLOCKA zaraz po zakupie telefonu. W tym celu należy niestety minimum dwukrotnie udać się do salonu operatora. W zwykłym punktach obsługi taka usługa nie jest świadczona.

Niektóre modele telefonów w ofercie takiego operatora będą już bez blokady, lecz są to jedynie najnowsze modele. Akcje typu „Telefon bez SIMLOCKA” pojawiły się całkiem niedawno, a w sprzedaży jest wciąż spora część telefonów z magazynów sprzed pojawienia się danej akcji.

Jeżeli jednak nasz operator sprzedaje telefony wyłącznie z blokadą SIMLOCK, wiedzieć powinniśmy, że po czasie promocyjnym obowiązywania naszej umowy terminowej, operator na nasz wniosek w swoim salonie powinien bezpłatnie wykonać usługę zdjęcia blokady z telefonu. Z usługi tej korzysta niewielu klientów, ponieważ po upływie 2 lat zazwyczaj wymieniają oni telefon na nowy, korzystając z programów wymiany telefonu w ramach przedłużenia umowy.

Blokadę SIMLOCK możemy również usunąć na własną rękę. W tym celu można odwiedzić serwisy GSM lub komisy z używanymi telefonami. Za usługę taką zapłacimy od 10 do nawet 100 złotych w przypadku zaawansowanych telefonów. W przypadku wybrania takiej możliwości, musimy się jednak liczyć z możliwością utraty gwarancji na telefon u producenta. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie zdjęta blokada. Jeżeli przy zdejmowaniu blokady pracownik komisu dokona zmian w naszym sprzęcie, stracimy gwarancję producenta.

Jako konsumenci możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłości nasi operatorzy pójdą nam na rękę i wprowadzą telefony bez SIMLOCKA we wszystkich sieciach. Pozostaje nam również kupno aparatu telefonicznego na wolnym rynku, bo tam blokad na kart innych operatorów nie znajdziemy.

Zdejmowaliście kiedyś SIMLOCKA? Ile zapłaciliście?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =