Smartfon czy netbook - który wybrać?

Mobile    
ocena

Zastanawiacie się nad kupnem nowego smartfona, a może... netbooka? Jakie są wady i zalety obu tych urządzeń? Które z nich okaże się bardziej praktyczne dla konkretnej grup osób? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Smartfon czy netbook - który wybrać?

pixabay.com

Oba urządzenia są stworzone do używania Internetu. Bez odpowiedniej oferty Internetowej mogą nie spełniać swojej głównej funkcji, jaką jest dostęp do Internetu.

Netbook to minilaptop, urządzenie mniejszych wymiarów, ale i mniejszych parametrów. Procesor netbooka nie pozwoli nam na korzystanie z wszystkich aplikacji dostępnych na zwykły komputer. Urządzenie to świetnie sprawdza się w nawigacji Internetu oraz jako miniurządzenie biurowe. Dla osób, które oczekują właśnie spełnienia tych funkcji, jest on więc niemal idealny.

Netbook posiada kilka cech wspólnych ze smartfonem – jest jednak również kilka kwestii, które je odróżniają, a mogą ułatwić wybór pomiędzy nimi. Jeśli idzie o jakość, wydaje się, że netbook będzie nam służył dłużej – to właśnie komputery służą nam dłużej niż komórki. Po drugie – parametry techniczne smartfonów będą się zmieniać na lepsze, a my – chcąc mieć najnowsze urządzenie za kilka lat – będziemy chcieli znowu kupić następnego, nowszego. Kolejna różnica to możliwości, jakie dają oba sprzęty. Na smartfonie zainstalujemy tylko aplikacje napisane pod system operacyjny zainstalowany w naszej komórce. W przeważającej większości netbooków zainstalowany jest natomiast ten sam system co w zwykłych laptopach. Oznacza to dużą wygodę przy wybieraniu odpowiednich aplikacji.

Różna jest również cena sprzętu. Najlepsze smartfony są dużo droższe od dobrych netbooków, z drugiej zaś strony – posiadają więcej funkcji, jak chociażby możliwość dzwonienia czy wysyłania wiadomości. Są więc de facto innym urządzeniem.

Porównajmy jeszcze, jak sprawdzają się oba w pracy z Internetem. Czytając mobilne serwisy gazet przy zastosowaniu odpowiednich czcionek, po przyzwyczajeniu się do smartfona staje się on dużo bardziej przejrzysty. Wyświetlacz jest zazwyczaj jaśniejszy, dzięki czemu lepiej sprawdza się w przeglądaniu Internetu. Ma jednak również wady. Łącząc się z pełnymi stronami serwisów internetowych, na których pełno jest wyskakujących okienek – reklam, trudno jest przejrzeć zawartość strony.

Przed podjęciem decyzji o wyborze, warto przetestować oba urządzenia.

A co Wy preferujecie? Smartfon czy netbook? Posiadacie któreś z tych urządzeń? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =