Telefonia internertowa VoIP - informacje

Mobile    
ocena

VoIP to telefonia Internetowa. Jej nazwa pochodzi od angielskich słów Voice over Internet Protocol. Dzięki protokołowi usług głosowych mamy możliwość korzystania z wirtualnego łącza telekomunikacyjnego poprzez sieć Internet nawet tam, gdzie stacjonarni operatorzy nie docierają ze swoją usługą.

Telefonia internertowa VoIP - informacje

photoxpress.com

VoIP to także alternatywa dla tych, którzy chcąc zmienić operatora telefonii stacjonarnej. Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z usług największego operatora stacjonarnego w kraju, jakim od lat jest Telekomunikacja Polska i poszukać tańszych rozwiązań.

Do prawidłowego działania telefonii Internetowej potrzebne jest w miarę szybkie i stabilne łącze, aby nasze połączenia nie były przerywane, chociażby chwilowym brakiem połączenia z siecią. Dobrą jakość połączenia można uzyskać już przy prędkości 512 kbt. Jeśli posiadamy szybsze łącze, nie powinniśmy mieć problemu z dzwonieniem.

Dlaczego warto zdecydować się na VoIP?

Podstawową zaletą tego typu telefonii jest niższa cena. Rozmowy na numery stacjonarne w Polsce i w Unii Europejskiej kosztują u różnych operatorów od 2 do 10 groszy za minutę. To zdecydowanie taniej niż rozmowy na zwykłych łączach. Dodatkowo, u niektórych operatorów telefonii VoIP nie płacimy abonamentu za korzystanie z usług. U innych jest to symboliczna opłata miesięczna nie przekraczająca 2 zł w skali miesiąca.

W telefonii VoIP możemy rozmawiać z naszego komputera, przy użycie mikrofonu lub też podłączyć specjalny telefon do VoIP do naszego łącza Internetowego. Ważne jest, aby nasze łącze było stałe, dobrze jest posiadać również stały adres IP. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy, aby nasz telefon działał również wtedy, kiedy nasz komputer jest wyłączony.

Niestety obok niższej ceny telefonię Internetową cechuje również większa awaryjność. W przypadku awarii naszego połączenia Internetowego nie zadziała też nasz telefon Internetowy.

W sprzedaży znajdziemy wiele telefonów podłączanych przez USB do naszego komputera. Niestety, zazwyczaj działają one tylko, gdy nasz komputer jest włączony. Dla osób chcących zastąpić tradycyjną telefonię stacjonarną Internetową – stworzona została specjalna bramka VoIP, dzięki której nasz telefon będzie działał bez względu na to, czy uruchomimy nasz komputer, czy też nie. Bramkę taką wpinamy bezpośrednio do portu źródła Internetu.

Koszt takiej bramki to około 100-150 zł, zwróci się on jednak szybko dzięki oszczędnościom na domowych połączeniach telefonicznych, szczególnie wtedy, gdy nasz rodzina jest za granicą.

Korzystacie z telefonii VoIP? Uważacie, że ma szansę zastąpić na dobre telefonię stacjonarną? Zachęcam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =