Token GSM - co to jest?

Mobile    
ocena

Wybierając ofertę bankowości elektronicznej poszczególnych banków, mamy zazwyczaj do wyboru bank wysyłający hasła do autoryzacji za pomocą SMS-ów lub bank, który nasze transakcje autoryzuje za pomocą tokena.

Token to sprzęt generujący kod do autoryzacji przelewu. Niektóre banki udostępniają token jako aplikację JAVA na telefon komórkowy. Nazywany jest on Tokenem GSM. Aby otrzymać Token GSM, podczas wizyty w banku zostanie nam wysłany na nasz telefon unikalny link do pobrania aplikacji. Po prawidłowej instalacji Token GSM będzie widoczny w aplikacjach telefonu.

token gsm

Po ustaleniu indywidualnego kodu PIN do aplikacji możemy zacząć z niej korzystać. Każdorazowo przy próbie skorzystanie z aplikacji będziemy autoryzowani za pomocą kodu PIN do aplikacji. Uwaga: nie jest to nasz zwykły kod PIN do bankomatu lub do telefonu. Jest to kod do aplikacji w telefonie.

token podaj pin

Po poprawnym wprowadzeniu kodu PIN pojawi się okno weryfikacyjne. Podczas pierwszego korzystania ze sprzętu ukaże nam tekst, który widzieć będziemy każdorazowo po poprawnym wprowadzeniu PIN-u. Niepoprawnie wprowadzony PIN skutkować będzie pojawieniem się innego tekstu weryfikacyjnego. W takim przypadku należy zamknąć aplikację i spróbować ponownie.

token weryfikacja pinu

Jeżeli nasza weryfikacja jest poprawna, klikamy OK. Wyświetli nam się okno wyboru. W zależności od banku podczas logowania w serwisie transakcyjnym możemy dodatkowo zostać poproszeni o wprowadzenie hasła z tokena. Wówczas wybieramy opcję Logowanie. Ukaże nam się kod, który należy wpisać na stronie logowania banku.

token logowanie

Zakładka Operacja służy do dokonania autoryzacji przelewów i płatności internetowych. Po wybraniu tej opcji poproszeni zostaniemy o przepisanie hasła transakcji z monitora naszego komputera. Następnie na wyświetlaczu telefonu pojawi się przybliżona kwota transakcji oraz fragment numeru rachunku, na który przekazujemy środki. Jeśli wszystko się zgadza, akceptujemy transakcję i podpisujemy w ten sposób przelew internetowy.

Korzystanie z Tokena GSM nie należy do rzeczy trudnych, zwiększa bezpieczeństwo transakcji, ponieważ nie łączymy się aplikacją z Internetem. Wszystkie kody wydawane są z tokena za pomocą algorytmu liczbowego. Działa on wyłącznie w trybie offline.

Token czy kod przesyłany na telefon komórkowy? Która opcja wydaje Wam się wygodniejsza i bezpieczniejsza?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Mnie bardzo intryguje następująca rzecz: skąd token działający offline wie jaka jest kwota transakcji (bo zawsze widnieje na wyświetlaczu nawet w trybie samolotowym)?

~ janusz / 2015-09-13 09:07:34
oceń komentarz: (0) (0)