Akcesoria motocyklowe dla pasażera: uchwyty, kufry

Motoryzacja    
ocena
Jazda z pasażerem jest często spotykaną formą turystyki i krótkich wypadów za miasto. Jazda z pasażerem może ograniczyć się do zakupu dla niego kasku motocyklowego i stroju, lecz istnieje szereg akcesoriów, które podnoszą komfort jazdy na tylnej kanapie. Służą również podniesieniu bezpieczeństwa jazdy, bowiem pewna pozycja na siedzeniu oznacza łatwiejsze prowadzenie motocykla dla kierowcy.

Akcesoria motocyklowe dla pasażera: uchwyty, kufry

sxc.hu

Najbardziej pożądane akcesoria z punktu widzenia i kierowcy i pasażera są wszelkiego rodzaju uchwyty. Bez nich pasażer zdany jest na łaskę podtrzymywania się kierowcy, niedoświadczone i niewprawione osoby najczęściej szarpią wtedy prowadzącym, a przy hamowaniu uderzają w niego z impetem i przenoszą swój ciężar na kierowcę. Po dłuższej podroży obaj uczestnicy wyprawy mają dość przeciążeń. Rozwiązaniem tej sytuacji może być dokupienie uchwytów, które czasem znajdują się w standardowym wyposażeniu motocykla. Uchwyty mogą być montowane po bokach kanapy. Jest to najmniej wygodne umiejscowienie – tylna część ogona, tuż za kanapą jest wygodniejsza, pozwala na utrzymanie się na kanapie na nierównościach, jak i kontrolę przeciążeń podczas jazdy. Tego typu uchwyty muszą być dedykowane do konkretnego modelu motocykla, z racji różnic w sposobie montażu.

Dla każdego motocykla możliwy jest montaż uchwytu na bak. Uchwyt ten mocowany jest w miejscu mocowania korka wlewowego baku, poprzez przedłużone śruby mocujące. Umożliwia swobodne korzystanie z wlewu, a pasażer otrzymuje wygodny sposób zachowania prawidłowej pozycji na motocyklu. Chwyt znajduje się wtedy z przodu pasażera, dzięki czemu zachowuje on prawidłową pozycję, łatwiej mu oprzeć się o bak w przypadku nagłego hamowania i lepiej wyczuwa motocykl.

Zachowaniu prawidłowej pozycji i podniesieniu bezpieczeństwa z pewnością sprzyjają obecne w dużych turystycznych maszynach oparcia. W niektórych modelach motocykli, gdzie nie ma wbudowanego oparcia, możliwe jest jego dokupienie dzięki zastosowaniu kufra tylnego. Producencie kufrów wyposażyli część modeli w miękką wyściółkę ścianki kufra, która  z powodzeniem może służyć do oparcia się pasażera. Do cruiserow/chopperów z łatwością dokupimy lub zlecimy do wykonania oparcie dopasowane do mocowań dostępnych w konkretnym motocyklu, zaletą jest wysoka trwałość metalowej konstrukcji i wtapiający się w design motocykla wygląd.

UWAGA!
Wspólną jazdę umili z pewnością interkom, dzięki któremu możliwa jest swobodna komunikacja między sobą. Od niedawna na popularności zyskują bezprzewodowe rozwiązania radiowe, a także oparte na bluetooth. Te ostatni umożliwiają integrację z innymi urządzeniami jak telefony lub odtwarzacze muzyki.

Jakimi akcesoriami dla pasażerów dysponujecie? Pochwalcie się!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =