Anti-fog - co to jest, jak używać?

Motoryzacja    
ocena
Każdy motocyklista korzystający z kasków integralnych lub szczękowych zna problem parującej przedniej szyby. Pozornie niegroźne zjawisko potrafi sparaliżować nawet wprawnego kierowcę, gdy po chwili okazuje się, że mgła spowiła szybę w stopniu uniemożliwiającym dalszą jazdę. Najczęściej ma to miejsce w mało sprzyjających warunkach atmosferycznych – deszczu. Dlatego warto zapoznać się z antifogiem – czyli rozwiązaniem, które raz na zawsze pozbawi kask wady zbierania mgły na szybce.

Anti-fog - co to jest, jak używać?

sxc.hu

Oczywiście można kupić kask z anti-fogiem, który w tym wypadku jest środkiem zapobiegającym skraplaniu się wody na szybce. Rozwiązanie to przypomina znane z okularów pływackich fabrycznie nakładane warstwy anti-fogu. Plusem takiego rozwiązania jest jego działanie od momentu zakupu kasku i często dość wysoka skuteczność. Minusami natomiast z pewnością będzie znacznie wyższa cena kasku, brak odporności na wytarcie warstwy ochronnej i zanikanie ochrony z upływem czasu. Zazwyczaj po określonym czasie anti-fog przestaje spełniać swoje zadanie, żeby przywrócić dawną sprawność szybki, konieczna jest jej wymiana, co w przypadku kasków z wyższej półki cenowej nie jest tanie.

Na rynku dostępne są preparaty, które według producentów mają spełniać identyczne zadanie jak fabryczne anti-fogi. Niekoniecznie są to preparaty dedykowane do kasków motocyklowych, bowiem są one identyczne w działaniu i aplikowaniu jak preparaty do masek do nurkowania lub okularów pływackich. Aplikowanie takiego preparatu polega na dokładnym wyczyszczeniu szybki od wewnątrz, a następnie naniesieniu preparatu. Preparaty są rozprowadzane przy pomocy sprayu lub po prostu rozlewane na szybkę. Rozprowadzoną warstwę należy pozostawić na chwilę na szybce, by utworzyła ochronną warstwę, a następnie spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Nie wolno osuszać szybki papierem lub szmatką, wszelki kontakt z zabezpieczoną częścią szybki oznacza naruszenie warstwy preparatu, a więc utratę skuteczności jego działania. Preparaty te spisują się głównie w przypadku niewielkiej tendencji do zamglenia się wizjera, jednocześnie nie są zbytnio trwałe i należy je okresowo odświeżać.

Anti-fogi typu pin-lock to rozwiązanie, którego ochrona polega na dokładaniu kolejnej warstwy tworzywa na szybkę od strony wewnętrznej. Dzięki temu szybka posiada dodatkową warstwę izolującą plus powietrze między nimi, zapobiega to powstawaniu dużej różnicy temperatur na szybce, a więc niweluje efekt powstawania mgły. Tego typu rozwiązanie jest znane chociażby z gogli narciarskich, gdzie znakomicie się spisuje. Podobnie jest w kaskach motocyklowych, gdzie antifog w tej postaci jest zdecydowanie bardziej skuteczny niż preparaty nanoszone na szybkę. Zaletą takiego rozwiązania jest także szybka wymiana anti-foga na nowy, bez ponoszenia kosztów wymiany szybki, a także możliwość oczyszczenia szybki poprzez tymczasowe odpięcie antifoga – jest on bowiem montowany na specjalnych zaciskach (pin-lockach).

Alternatywnym rozwiązaniem do pin-loców są dostępne na rynku anti-fogi naklejane na szybkę, stanowią one rozwiązanie oparte na tej samej zasadzie, lecz nie wymagają posiadani szybki z pin-lockiem, a więc nadają się do każdego kasku, bez względu na szybkę. Anti-fogi te mają uniwersalny kształt, który pasuje do każdego rodzaju szybki, nie ogranicza pola widzenia kierowcy i pozwala na dokładne umieszczenie go na środku wizjera. Ślad po kleju jest minimalny, prawie nie zauważalny, jednocześnie klej trzyma na tyle mocno, że  w upalne lato nie ulegnie rozpuszczeniu. Oczywiście po naklejeniu anti-foga, nie ma mowy o tymczasowym zdjęciu w celu przeczyszczenia szybki, dlatego należy pamiętać o dokładnym jej umyciu i odtłuszczeniu tuż przed naklejeniem ochrony.

UWAGA!
W zależności od posiadanego kasku rozwiązań jest wiele. Najtańsze preparaty są skuteczne w ograniczonym stopniu, dlatego do sporadycznych zastosowań będą właściwe, ale prawdziwa ochrona jest możliwa tylko przez anti-fogi naklejane lub przypinane do szybki – są droższe, ale warte swojej ceny.

Stosujecie anti-fogi? Jakiego rodzaju? Które są Waszym zdaniem najlepsze? Podzielcie się opiniami.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =