Co zrobić w przypadku uszkodzenia owiewek?

Motoryzacja    
ocena

Uszkodzenia owiewek to chleb powszedni dla wszystkich posiadaczy motocykli obudowanych. Niekoniecznie związane są z wypadkiem, bardzo często z przewróceniem motocykla na parkingu lub zawadzeniem o wystający przedmiot. Uszkodzenia powypadkowe rzadko pozwalają na naprawę plastikowych elementów, rolą owiewek jest ochrona przed wiatrem i poprawa aerodynamiki, nie ochrona kierowcy przed uderzeniem o twarde przedmioty.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia owiewek?

photoxpress.com

Wykonane z tworzyw sztucznych elementy w przypadku mocnego uderzenia często rozlatują się na drobne kawałki. Pęknięcia zatrzasków lub uchwytów potrafią łatwo wydarzyć się nawet podczas regularnej eksploatacji, np. w wyniku temperatury, drgań lub w miarę upływu czasu.

Uszkodzenie plastikowych owiewek jest możliwe do naprawy, wymaga to pracy i pociąga za sobą koszty malowania motocykla, ale czasem jest bardziej opłacalne i łatwiejsze do wykonania niż poszukiwanie zamienników. W praktyce można zamówić w serwisie zestaw nowych owiewek, ale tutaj koszta będą zdecydowanie większe. Można pokusić się też o wymianę na owiewki alternatywnych producentów, które minimalnie ustępują jakością oryginalnym produktom, lecz w tej samej, a czasem nawet niższej cenie, można zakupić niemal identyczne owiewki, w komplecie, w oryginalnym malowaniu.

Renowacja oznacza zazwyczaj klejenie owiewek. Własnoręczne klejenie zwykle wychodzi nie najlepiej. Prawidłowe spojenie wymaga użycia najlepiej klejów żywicznych, które zapewnią mocne i elastyczne spoiwo. Plastik zamontowany na motocyklu jest regularnie poddawany naprężeniom, które jeśli w jakimkolwiek miejscu napotkają sztywne elementy, niepoddające się pozostałej części, doprowadzą do pękania. Na rynku działają specjalistyczne warsztaty oferujące profesjonalne klejenie elementów plastikowych, takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze, bowiem obejmuje nie tylko zastosowanie właściwego spoiwa, ale także często uzupełnienie ubytków plastiku i wyrównywanie powierzchni. W przypadku własnoręcznej naprawy również te niedociągnięcia należy poprawić, powierzchnia przed malowaniem musi być dokładnie oczyszczona i wyrównana, w końcowej fazie warto wygładzić, tak, aby podłoże nie odbiło się na jakości malowania.

Jeśli nie mamy wprawy w przygotowaniu powierzchni do malowania, lepiej nie podejmować się tego. Malowanie zawsze lepiej zlecić profesjonalistom, którzy poza doświadczeniem posiadają odpowiednie warunki i narzędzia. Koszta malowania jednego elementu wahają się w zależności od potrzeb. Zwykle malowanie w jednym kolorze nie jest drogie i może zostać przeprowadzone szybko, ale dodanie elementów ozdobnych podnosi znacznie cenę. Najdroższe będzie customowe malowanie aerografem, które nada jedyny w swoim rodzaju wygląd maszynie.

Czy samodzielnie naprawialiście kiedyś owiewki? A może wymieniacie je na nowe? Dlaczego? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =