Czy warto zmieniać opony na letnie?

Motoryzacja    
ocena

Opony letnie to z pewnością najpopularniejszy rodzaj opon spotykanych na kołach większości samochodów. Myślę, że jest znacznie więcej osób używających opon letnich zimą niż zimowych latem. Oba te rozwiązania nie są dobre, każdy z tych dwóch rodzajów opon przystosowany jest do stosowania o określonej porze roku.

Czy warto zmieniać opony na letnie?

sxc.hu

Tak jak zimą nie chodzimy w letnich butach, tak latem ubieranie grubego zimowego obuwia nie miałoby większego sensu.

Opona letnia swoim składem i rzeźbą bieżnika przystosowana jest do pracy w dodatniej temperaturze, na drogach, co najwyżej mokrych, ale nie zmrożonych. Nie zmieniając opon zimowych z nadejściem lata doprowadzamy do ich przyspieszonego zużycia. Bardziej miękka mieszanka gumowa opony zimowej, przystosowana do pracy w temperaturach ujemnych, w upalnym lecie będzie miała zbyt miękką konsystencję, aby dobrze spełniać swoje zadanie.

Zimowe opony będą też znacznie głośniejsze na suchym, ciepłym asfalcie niż opona letnia. Ich przyczepność będzie gorsza, w związku z czym wykonywanie gwałtowniejszych manewrów może być wręcz niebezpieczne. Zimówki nie są przystosowane do szybkiej autostradowej jazdy. Ich indeks prędkości bardzo często jest niższy niż opon letnich. Droga hamowania opon zimowych w ciepłych letnich warunkach będzie znacznie dłuższa od nawet lekko zużytych opon letnich

Opony zmieniamy na letnie, gdy średnie temperatury przekraczają 7 st. C. Poczekajmy na kilka następujących po sobie ciepłych dni, aby uniknąć niespodzianki w postaci powrotu zimy. Używanie dwóch kompletów opon podyktowane jest to również oszczędnością, używając ich na zmianę, każdego z nich będziemy używać dwa razy dłużej.

Daje nam to możliwość zakupu opon zawsze w okresie najkorzystniejszych cen – zimówki kupujemy latem, a opony letnie zimą.

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego kompletu kół, na zimę możemy zakupić niedrogie felgi stalowe. Jeśli dobrze poszukamy, cena kompletu używanych felg stalowych będzie porównywalna z ceną, jaką musielibyśmy zapłacić za dwukrotne przełożenie opon u wulkanizatora.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że zbyt częsty montaż i demontaż opon z felg nie jest dla nich korzystny.

Przed wiosenną zmianą kół na letnie należy poddać je wyważeniu, po poprzednim lecie, mogą być zużyte i powodować niekorzystne bicie.

Ostatnim argumentem za stosowaniem opon letnich jest o wiele większa dostępność rozmiarów, pozwalających dobrać oponę idealnie do zaleceń producenta samochodu.

UWAGA!

Przy okazji zmiany kompletu opon zbadajmy ich stan pod kątem głębokości bieżnika, widocznych uszkodzeń, itd. Pozwoli nam to uniknąć zaskoczenia przed kolejnym sezonem.

Potraficie sami wymienić opony czy korzystacie z fachowej pomocy? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =