Czym przykryć motocykl?

Motoryzacja    
ocena

Parkowanie motocykla dla kierowcy nie posiadającego własnego miejsca w zabudowanym garażu, niesie za sobą niewygodę i ryzyko uszkodzenia elementów motocykla poprzez działające na niego czynniki atmosferyczne. Trzymanie motocykla na świeżym powietrzu oczywiście nie powinno być problemem – każdy motocykl nawet po przebywaniu na zewnątrz w czasie solidnej ulewy powinien bez problemu dać się odpalić. Kłopoty zwykle zaczynają się wtedy, kiedy np. dojeżdżając do pracy, nie mamy schronienia dla motocykla i stoi on przez cały dzień na zewnątrz; tym bardziej, jeśli przetrzymywany jest na osiedlowym parkingu pod chmurką.

Czym przykryć motocykl?

sxc.hu

Zagrożeniem są nie tylko opady deszczu – który poza zawilgoceniem i sprzyjaniem rdzewieniu metali powodują także, w większych miastach, nacieki brudu – lecz także promienie słoneczne. Promienie słoneczne niosą ze sobą coraz silniejsze promieniowanie UV, które powoduje utratę natężenia barw lakierów oraz szybsze uszkodzenia gumowych elementów maszyny. Prostym rozwiązaniem na tego typu kłopoty jest zastosowanie pokrowca na motocykl.

Dobór pokrowca powinien oprzeć się w pierwszej kolejności na doborze właściwego rozmiaru. Dobre marki produkujące takie wyroby często informują klienta o tym, do jakich typowych motocykli dany rozmiar pokrowca pasuje. Tego typu informacje powinien również posiadać sam sprzedawca, dlatego warto od razu podczas zakupów podkreślić, że pokrowiec powinien pasować na nasz motocykl. Oczywiście idealne dopasowanie nie jest możliwe, lecz ważne jest zachowanie pewnego koniecznego minimum. Pokrowiec motocyklowy nie powinien być zbyt krótki, z przyczyn oczywistych zostawi on odsłonięte części jednośladu, ale także może zostać poderwany przez mocniejszy podmuch wiatru. Zerwanie takiego pokrowca z motocykla będzie najmniejszym problemem, gorzej jeśli zwisający pokrowiec przyczyni się do wywrotki.

Dobre pokrowce powinny posiadać pasek pozwalający na szybkie zapięcie go pod silnikiem tak, aby zerwanie nie było możliwe w żadnych warunkach. Zbyt duży pokrowiec z pewnością umożliwi właściwe jego zamocowanie, lecz nie zostawi wolnej przestrzeni tuz przy podłożu. Jest to zalecane dla umożliwienia przepływu powietrza, zapobiegnie też skraplaniu wilgoci wewnątrz pokrowca. Zjawisko to jest postrzegane nawet jako bardziej szkodliwe niż moknięcie motocykla na deszczu, ponieważ zwykle tego rodzaju wilgoć pozostaje na dłużej.

Warto upewnić się, że pokrowiec umożliwia motocyklowi oddychać oraz – jeśli stanowić ma ochronę przed deszczem – że jest wykonany z tkaniny wodoodpornej. Na rynku można bowiem spotkać pokrowce różnego rodzaju, część z nich ma pełnić funkcję ochrony jedynie przed kurzem i zabrudzeniami w zamkniętym pomieszczeniu, a więc na deszczu bardzo szybko przemokną. Warto sprawdzić, czy producent przewidział praktyczny pojemnik na schowanie lub przewożenie pokrowca, dzięki czemu w łatwy sposób można byłoby go schować np. pod siedzeniem. Praktyczne są również otwory na łańcuch przypinany do koła.

Innym pomysłem na ochronę motocykla są dostępne od niedawna na polskim rynku namioty, służące do wprowadzenia motocykla i zakrycia go w całości. Jest to rozwiązanie służące do stałego przechowywania motocykla na placu parkingowym. Koszt takiego namiotu jest znacznie wyższy niż pokrowca, lecz użytkownik zyskuje solidne rozwiązanie. Namioty te nie wymagają stałego przytwierdzenia do podłoża, mają budowę umożliwiającą ich szybkie złożenie w celu wyprowadzenia motocykla i – w przeciwieństwie do pokrowców – nie spoczywają bezpośrednio na motocyklu. Wykonane są z trwalszych materiałów, które przetrzymają nawet silne burze, jednocześnie gwarantując pożądany przepływ powietrza, zabezpieczając przed gromadzeniem się wilgoci we wnętrzu namiotu.

Bez względu na wybór rozwiązania, ochrona motocykla za pomocą dodatkowej płachty materiału wydaje się bardzo sensowna. Nie dość, że motocykl nie niszczy się pod wpływem czynników zewnętrznych, to dodatkowo nie przykuwa uwagi przechodzących wandali lub złodziei.

Jak Wy chronicie swój motocykl? Czego używacie? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =