Etykieta motocyklistów

Motoryzacja    
ocena

Posiadanie motocykla w naszym kraju nierozerwalnie wiąże się z przynależnością do specyficznej grupy społecznej. Nie jest to przynależność do jakiegokolwiek hermetycznego środowiska, ale powiązanie z ludźmi wyróżniającymi się na drogach, chociażby poprzez użytkowanie pojazdów innych niż samochody.

Etykieta motocyklistów

sxc.hu

Obecnie ilość jednośladów zdecydowanie rośnie, ponieważ dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy. Kilka, kilkanaście lat temu było ich znacznie mniej, przez co posiadanie motocykla stanowiło specyficzny wyróżnik. W tych warunkach bardzo szybko powstała etykieta motocyklowa, często wzorowana na panujących w zachodnich krajach zwyczajach, która łączyła motocyklistów i ułatwiała im komunikację między sobą.

Pierwszym i najważniejszym zwyczajem społecznościowym jest pozdrawianie się na drodze. Jest to szczególny znak motocyklistów będących w dalszej drodze, który miło jest odwzajemnić widząc z naprzeciwka kogoś na motocyklu. Mowa tutaj o pozdrowieniu zarezerwowanym dla miłośników dwóch kołek. Pozdrowienie to zwyczajne uniesienie lewej ręki, oczywiście wtedy kiedy to możliwe. Jeśli pozdrawiający nas kompan z naprzeciwka pojawi się w momencie, gdy operujemy sprzęgłem, nie ma potrzeby unoszenia ręki, wystarczy wtedy wyraźne kiwnięcie głową, co zostanie właściwie zrozumiane.

Warto wyrobić sobie nawyk pozdrawiania bez odrywania ręki od manetki – z przyczyn praktycznych jest to wygodniejsze i zapobiega nagłemu odepchnięciu ręki przez wiatr. Jeśli spotkamy na drodze motocyklistów jadących przed nami, oczywiście trudniej będzie wykonać ten gest, można go wykonać po ich wyprzedzeniu lub w odpowiedzi na pozdrowienie „przez lusterko” od motocyklisty z przodu. W ruchu miejskim również  warto bardziej skupić się na sytuacji na drodze, pozdrawianie podczas dynamicznej jazdy na kilku pasach może być groźne.

Specyficzną cechą grup motocyklowych są kluby motocyklowe. Członków takich grup można rozpoznać dzięki jednolitym naszywkom na kurtkach, zdecydowanie skórzanych. Kluby motocyklowe zrzeszają miłośników jednośladów najczęściej w obrębie wspólnego miejsca zamieszkania, ale nie tylko. Grupowo poruszać się również mogą ekipy motocyklowe złożone z ludzi podróżujących w tym samym kierunku – podróżując można bardzo często po prostu przyłączyć się do turystów i jechać razem z nimi, co poprawia bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku awarii.

Dobrym zwyczajem i okazją do poznania motocyklistów oraz ich maszyn jest odwiedzanie zlotów motocyklowych. Są to najczęściej coroczne spotkania organizowane w różnych miejscach kraju i na świecie, w których wziąć udział mogą wszyscy motocykliści, okazjonalnie zdarzają się zloty dedykowane konkretnym markom i/lub modelom motocykli. Największe tego typu imprezy to tradycyjnie otwarcia i zamknięcia sezonu, gdzie zbiera się często nawet kilkadziesiąt tysięcy motocykli.

Powyższe główne cechy etykiety motocyklistów mają na celu tylko jedno – połączenie ludzi z pasją jazdy na dwóch kołach i budowanie atmosfery przyjaznego wzajemnego nastawienia. Nie ma znaczenia, kto na jakim motocyklu podróżuje, ile ma lat i jakiej jest płci, spotkanie drugiego motocyklisty na drodze powinno być zawsze połączone z szacunkiem i chęcią niesienia pomocy na drodze, jeśli to konieczne.

Czy znacie więcej zasad etosu motocyklistów? Podajcie nam je!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

To ja może trochę o enduro. 1. Jak już musisz jeździć po lesie wybieraj mniej uczęszczane szlaki przez pieszych i rowerzystów. 2. W razie spotkania z pieszym lub rowerzystą bezwzględnie zwolnij do absolutnego minimum. 3. Nie jeździmy po lasach w niedzielę. Zawsze tam więcej ludzi niż w inne dni. 4. Na torze (i nie tylko) jedź zawsze swoim śladem, zjeżdżanie z drogi na siłę może skończyć się kolizją.

~ Myk / 2018-09-11 08:03:09
oceń komentarz: (0) (0)