Jak jeździć z przyczepą?

Motoryzacja    
ocena

Wyjazd na wakacje z przyczepą to w ostatnich czasach bardzo popularna forma spędzania urlopu. Każdy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B zgodnie z art.62 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym może ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, jeśli dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego a dopuszczalna masa całkowita pojazdu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony.

Aby nasze auto mogło pociągnąć przyczepę musi być wyposażone w odpowiedni hak holowniczy.

Na rynku jest wielu producentów. Warto wybrać hak z oferty tego producenta, który posiada odpowiednie certyfikaty. Pamiętajmy, że jakość wybranego przez nas produktu będzie miała znaczący wpływ na bezpieczeństwo nasze jak i innych uczestników ruchu. Dlatego tez nie poleca się kupowania haków używanych. Mogą być prostowane lub spawane a ich użytkowanie niesie za sobą spore ryzyko.

Kupując hak warto zastanowić się nad opcją demontowaną. O ile w naszym kraju jazda z zamontowanym hakiem bez przyczepy jest dozwolona o tyle w wielu innych krajach europejskich nie można się w ten sposób poruszać po drogach.

Prawie tak ważny jak nie ważniejszy od wyboru haka jest jego prawidłowy montaż, dlatego też tą kwestią powinien zająć się wyspecjalizowany warsztat.

Należy pamiętać, aby zaraz po montażu zgłosić się z samochodem na przegląd dodatkowy, na którym to pracownik stacji diagnostycznej sprawdzi prawidłowość montażu haka oraz umieści adnotację o nim w naszym dowodzie rejestracyjnym.

Mamy już hak, przyszedł czas na przyczepę. Ideałem jest sytuacja, w której możemy sobie pozwolić na zakup nowej przyczepy na gwarancji. Niestety mało kogo stać na taki ogromny wydatek. Na szczęście na rynku jest dość spory wybór przyczep używanych.

Na co zwrócić uwagę kupując przyczepę? Oprócz oczywistych względów estetycznych istotną kwestią jest hamulec najazdowy gdyż jego prawidłowe funkcjonowanie ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Kolejną kwestią są łożyska kół- ważne, aby nie miały luzu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na stan ogumienia.

Kiedy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami domku na kółkach musimy pamiętać aby go ubezpieczyć gdyż każda przyczepa podobnie jak samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Mamy już samochód wyposażony w solidny hak oraz przyczepę. Spakowaliśmy bagaże –czas wyruszyć na upragniony wypoczynek. Nie jest to jednak takie proste.

Kierowcy, którzy nigdy wcześniej nie ciągnęli przyczepy powinni wiedzieć, iż podróżowanie z nią wymaga od nas zmiany techniki jazdy.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że będziemy podróżować znacznie dłuższym i szerszym „zestawem”.
Musimy nauczyć się jak skręcać i manewrować. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż ciągnąc przyczepę nie wolno zbyt gwałtownie hamować lub przyspieszać w zakrętach gdyż łatwo o poślizg.

Pamiętajcie Państwo- polskie prawo nie dopuszcza przebywania w przyczepie podczas jazdy ludzi i zwierząt.

Szerokiej drogi!

Próbowaliście kiedyś jazdy z przyczepą? Z czym mieliście trudności?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =