Jak konserwować samochód?

Motoryzacja    
ocena

Właściwa pielęgnacja kół i opon jest uwieńczeniem pielęgnacji całego auta. Auto z błyszczącym, umytym i nawoskowanym lakierem na nadwoziu będzie prezentowało się o wiele lepiej z równie błyszczącymi i wyczyszczonymi felgami oraz z ładnie naczernionymi bokami opon.

Jak konserwować samochód?

photoxpress.com

Właściwa pielęgnacja kół i opon jest uwieńczeniem pielęgnacji całego auta. Auto z błyszczącym, umytym i nawoskowanym lakierem na nadwoziu będzie prezentowało się o wiele lepiej z równie błyszczącymi i wyczyszczonymi felgami oraz z ładnie naczernionymi bokami opon.

Wyglad jest jedną kwestią dla której warto zadbać o pielęgnację również kół samochodowych. Niezależenie od tego czy w naszym aucie mamy felgi aluminiowe czy stalowe z kołpakami to czyste i zadbane będa oprócz ładnego wyglądu mniej podatne na korozję.

Specjalne spraye, pianki czy czernidła stosowane do pielęgnacji opon również pozwalają zachować boczne ścianki opon w lepszym stanie. Zawarte w nich składniki zabezpieczają gumę przed utlenianiem się, parceniem, powstawaniem drobnych powierzchownych pęknięć.

Najważniejszym momentem, w którym nie możemy zapominać o pielęgnacji felg i opon jest koniec zimy. Czy używamy jednego kompletu felg i dwoch kompletów opon, czy też dwóch pełnych kompletów, to po zimie musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji kół.

Po zimie na kołach i oponach znajduje się wiele szkodliwych zanieczyszczeń zebranych z dróg. Głównym szkodliwym czynnikiem jest sól, którą zimą drogi sa dość obficie posypywane. Powoduje ona przyspieszoną korozję felg. Na stalowych felgach objawem jej dzialania jest pokrywanie się kół rdzą. W przypadku felg aluminiowych sół również wpływa na jego korozję, ale objawem jest nie rdza, ale szybsze utlenianie materiału. Często można to zauważyć w miejscach w których lakier na aluminiowej feldze jest delikatnie uszkodzony. Od miejsca uszkodzenia zaczyna się dalsze utlenianie aluminium, lakier zaczyna matowieć i obłazić z felgi.

Aby temu zapobiec, przed zimą warto koła po dokładnym umyciu nawoskować grubą warstwą wosku samochodowego, takiego samego jakiego używamy do nadwozia. Po zimie należy pamiętać o dokładnym umyciu felg. Aby usunąć szczególnie uporczywe zanieczyszczenia, takie jak na przykład pył z klocków hamulcowych można użyć specjalnego płynu do mycia felg.

Oczywiście postępujemy zgodnie z wytycznymi z opakowania, ale z reguły sprowadza się to do spryskania felg płynem, pozostawienia go na felgach na chwilę, po czym dokładnego spłukania z ewentualnym użyciem gąbki. Osobiście do najbardziej uporczywych zanieczyszczeń z felg stosuję płyn który przewidziany jest do mycia silnika. Jest on trochę mocniejszy, bardziej "żrący", warto przed zastosowaniem go na zewnętrznej stronie felgi przetestowac jego działanie na stronie wewnętrznej.

Opony z zabrudzeń przemywamy wodą z szamponem, boczne ścianki opon spryskujemy specjalną pianką do konserwacji gumy. Piane pozostawiamy na oponie aż do jej spłynięcia, nie ma potrzeby jej spłukiwać. Pianki nie nakładamy na bieżnik opony, tylko na jej boki.

Jeżeli przygotowujemy koła do przechowania czy to zimowego czy letniego trzeba pamiętać o ich dokladnym wysuszeniu, przed złożeniem ich w pomieszczeniu. Nie pakujmy kół do worków foliowych, bo najmniejsza ilość wilgoci pozostanie w środku przez cały okres przechowywania.

Felgi stalowe, przewidziane do użytku zimowego można od wewnętrznej, bardziej narażonej  na dłuższe utrzymywanie się soli strony pokryć środkiem konserwującym, podobnym do tego który stosowany jest na podwoziach samochodowych. W handlu dostepne są takie środki konserwujące w sprayu o trochę rzadszej konsystencji niż te nadwoziowe.

Tak pielęgnowane koła nie tylko bedą wyglądały znacznie lepiej, ale również dłuzej pozostaną w dobrym stanie.

Jak często konserwujecie samochód? Ile prac wykonujecie sami, a ile w warsztacie?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Najlepiej wczesną jesienią odwiedzić serwis blacharsko-lakierniczy (ja polecam ten warszawski www.solidny-blacharz.pl bo naprawdę jest solidny) i zrobić auto detailing.

~ / 2013-01-07 02:19:44
oceń komentarz: (0) (0)