Jak naprawić roletę bagażnika?

Motoryzacja    
ocena

Auta kombi ze względu na duże bagażniki są bardzo funkcjonalne. Aby oprócz funkcjonalności płynącej z dużej powierzchni bagażowej zachować również odpowiednią estetykę, do przykrywania części bagażowej stosowane są zwijane rolety.

 Jak naprawić roletę bagażnika?

photoxpress.com

Rolety takie rozwiązane potrafią być na wiele różnych sposobów. Możemy spotkać się z egzemplarzami zwijanymi do zamocowanej za tylnymi siedzeniami obudowy, mogą zwijać się po prostu wokół sztywnej osi, tworząc rulon za oparciami. Mogą być także składane harmonijkowo. Niektórzy producenci stosują możliwość podnoszenia rolety razem z klapą, bez jej zwijania.

Większość rozwiązań opiera się na zastosowaniu w mechanizmach elementów plastikowych. Często elementy te ulegają uszkodzeniu; wyłamaniu lub wytarciu ze względu na długotrwałe użytkowanie. Elementy tak uszkodzone mogą powodować samoczynne zwijanie się rolety w czasie jazdy lub jej wypadanie z prowadnic. Część rolet w mechanizmie zwijania posiada sprężynę, odpowiedzialną za utrzymanie odpowiedniego napięcia rozwiniętej rolety oraz za jej zwijanie. Uszkodzenie tej sprężyny nie pozwala na sprawne zwinięcie rolety lub na jej zwisanie w stanie nie napiętym w momencie, gdy jest rozłożona.

Część z tych awarii można w bardzo prosty sposób naprawić czasami nawet bez konieczności kupowania części w serwisie danej marki.

W przypadku wytarcia plastikowych elementów najczęściej spotyka to różnego rodzaju zębatki i zaczepy. Nacięcia na tych elementach można w prosty sposób poprawić pilnikiem. Najlepiej użyć pilnika o trójkątnym przekroju. Pozwala to na wypiłowanie na przykład nowych, głębszych ząbków zaczepu rolety.

Podobnie, w przypadku wytarcia plastikowych końcówek prowadzących roletę w prowadnicach po obu stronach bagażnika możemy poprawić sytuację stosując jakiś element, którego wewnętrzna średnica odpowiada średnicy końcówki prowadzącej a zewnętrzna średnicy prowadnicy. Do tego celu można stosować koszulki termokurczliwe, różnej średnicy wężyki igielitowe czy gumowe.

Naprawy przy pomocy takich elementów elastycznych mogą również pomóc nam wyeliminować skrzypienia i stuki pochodzące od rolety.

Naprawa zwijacza rolety, gdy pęknięciu ulegnie sprężyna jest również możliwa, pod warunkiem znalezienia odpowiedniej sprężyny. Tak drobne elementy z reguły nie są dostępne w ASO jako części zamienne. Tam zaproponują nam raczej wymianę całej rolety. Odrobina kombinacji i skorzystanie z elementów powszechnie dostępnych, ale nie koniecznie pochodzenia samochodowego bardzo często pozwolą zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy.

Jak często sprawdzacie stan techniczy samochodu? Czy Wasze auto często zawodzi?

OCENA
1.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =