Jak parkować na kopertę?

Motoryzacja    
ocena

Popularna „koperta”, jeden z wariantów parkowania samochodu tyłem to manewr sprawiający kierowcom najwięcej problemów. Można powiedzieć, że jest najtrudniejszą z możliwych opcją parkowania samochodu.

Jak parkować na kopertę?

sxc.hu

Najczęściej wykonujemy ją, manewrując blisko innych pojazdów, więc każda pomyłka może kosztować nas wizytę u blacharza.

Do poprawnego wykonania koperty potrzebne jest miejsce minimum na półtorej długości naszego samochodu (ideałem byłyby dwie długości).

Zanim zabierzemy się do wykonania manewru, musimy upewnić się, że nie będziemy stanowili przeszkody dla innych użytkowników ruchu.

Należy także zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas miejsce nie znajduje się np. na wyjeździe z czyjejś posesji, czy parkowanie na nim jest dozwolone. Gdy już upewnimy się, że miejsce jest odpowiednie, a my nie zablokujemy przejazdu innym pojazdom, możemy przystąpić do wykonania manewru:
- Powoli podjeżdżamy do przodu, cały czas kontrolując sytuację w lusterkach wstecznych,
- Włączamy lewy kierunkowskaz – jest to bardzo istotna informacja dla samochodu jadącego za nami; bez niej mógłby podjechać na tyle blisko nas, że uniemożliwiłby nam wykonanie parkowania),
- Ustawmy się możliwie blisko samochodu /obiektu, za którym chcemy zaparkować i mocno kręćmy kierownicą w lewo,
- Gdy już schowamy tył samochodu (jak najgłębiej), przyszedł czas na odkręcenie kierownicy,
- Uważając na przód naszego auta kontrolujemy dystans do pojazdu zaparkowanego za nami.

Manewr jest zakończony wówczas, gdy stoimy równolegle, możliwie jak najbliżej krawężnika. Ważnym jest, aby zostawić sobie zapas miejsca przed maską na swobodny wyjazd.

Przy wykonaniu tego manewru dużą rolę odgrywa prędkość. Musi ona być dostosowana do prędkości, z jaką kręcimy kierownicą. Nie spieszmy się zbytnio, ale też nie wykonujmy zbyt wolno manewru.

Nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Bądź skoncentrowany. Patrz w lusterka.

Gdy nie jesteś pewien swoich umiejętności, znajdź spokojne miejsce o słabym natężeniu ruchu, gdzie nikomu nie będziesz przeszkadzał i poćwicz. Bardzo wiele zależy od takich ćwiczeń. Rzadko wychodzimy po kursie na prawo jazdy pewni umiejętności parkowania, a samochody na drodze to zupełnie co innego niż plastikowe słupki na kursie.

W momencie, w którym opanujesz do perfekcji wykonanie koperty żaden inny manewr nie powinien sprawiać Ci więcej kłopotu.
Powodzenia!

Próbowaliście parkować na kopertę? Z czym mieliście największe problemy?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =