Jak parkować tyłem?

Motoryzacja    
ocena

Umiejętność parkowania jest tak samo ważna jak umiejętność jazdy samochodem sama w sobie. Jest wiele sposobów na prawidłowe zaparkowanie samochodu. Możemy zaparkować nasz pojazd wykonując manewr przodem lub tyłem. Manewry wykonywane tyłem zazwyczaj sprawiają kierowcom najwięcej trudności.

Jak parkować tyłem?

sxc.hu

Kluczem do sukcesu jest jak najczęstsze ich wykonywanie. Nabieramy wprawy, uczymy się prawidłowej oceny odległości, nabieramy pewności siebie.

Parkowanie równoległe – popularna koperta jest jedną z opcji parkowania tyłem. Sprawdź, jak dobrze wykonać kopertę? Innym sposobem na zaparkowanie samochodu tyłem jest parkowanie prostopadle.
Zanim przystąpisz do rozpoczęcia manewru, musisz ocenić odległość, jaka dzieli cie od innych samochodów. Upewnij się, że miejsce, które wybrałeś jest wystarczająco szerokie, aby zmieścił się na nim samochód.

Jeśli wybierzesz miejsce za wąskie, to może okazać się, że pomimo prawidłowo wykonanego manewru, nie będziesz w stanie opuścić pojazdu (otworzyć drzwi).

Istnieje także niebezpieczeństwo, że właściciel samochodu zaparkowanego obok  otwierając drzwi, uszkodzi lakier na samochodzie.

Wykonuj manewr cały czas zerkając w lusterka lub jak wolisz spoglądając przez ramię na tylną szybę. Kontroluj boki oraz rogi samochodu.

Nie spiesz się. Pamiętaj, że im wolniej go wykonujesz, tym więcej czasu masz na ewentualne korygowanie toru jazdy. Jeśli podczas wykonywania manewru stwierdzisz, że źle oceniłeś szerokość miejsca, odległość do przeszkody – wycofaj.

Nie stresuj się, jeśli parkowanie zajmuje Ci więcej czasu niż innym kierowcom. Najważniejsze, abyś wykonał je prawidłowo.

Kierowcy, którzy nie czuja się do końca pewnie, wykonując manewry parkowania mogą liczyć na pomoc tzw. czujników parkowania.

Czujniki parkowania to urządzenia wspomagające parkowanie i cofanie samochodu. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia kolizji. Wysyłają fale ultradźwiękowe, które po odbiciu się od przeszkody pozwalają ocenić, jaka odległość dzieli od niej nasz samochód. Jeśli zbliżymy się do przeszkody zbyt blisko, czujnik poinformuje nas o tym wysyłając sygnał dźwiękowy lub wyświetlając ostrzeżenie (gdy czujnik wyposażony jest w wyświetlacz).

UWAGA!

Pomimo iż wspomniane wyżej urządzenia są bardzo pomocne zwłaszcza w zatłoczonych centrach miast czy parkingach supermarketów należy zdawać sobie sprawę, że żaden czujnik nie zastąpi człowieka. Dlatego warto doskonalić swoje umiejętności i ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Szerokiej Drogi!

Próbowaliście parkować tyłem? Z czym mieliście największe problemy?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =