Jak płynnie ruszać?

Motoryzacja    
ocena

Ruszanie samochodem to pierwsza czynność, jakiej uczą się na kursach początkujący kierowcy. Wydaje się bajecznie prosta, lecz w praktyce okazuje się, że aby płynnie ruszyć trzeba poświęcić kilka chwil na tzw.” wyczucie” samochodu.

Jak płynnie ruszać?

photoxpress.com

Jedni kierowcy bardzo szybko opanowują tę umiejętność, innym potrzeba znacznie więcej czasu, aby samochód potulnie ruszył do przodu.

Sam manewr ruszania musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem się kierującego do jazdy.

UWAGA!

W samochodach posiadających regulację kolumny kierowniczej należy ustawić kierownicę tak, aby trzymając rękę na godzinie dwunastej kierownica znajdowała się pod naszym nadgarstkiem, w samochodach nieposiadających regulacji odległość do kierownicy regulujemy ustawiając odpowiednio kąt oparcia fotela.

 1. Krok pierwszy

  Kierowca powinien ustawić sobie fotel w taki sposób, aby przy lekko ugiętej nodze bez problemu sięgać do pedałów oraz zapewnić sobie łatwy dostęp do urządzeń sterowania pojazdem

 2. Krok drugi

  Kolejną czynnością jest odpowiednie ustawienie lusterek oraz zapięcie pasów. Następnie sprawdzamy, czy dźwignia hamulca ręcznego jest zaciągnięta. Przesuwamy dźwignię zmiany biegów w pozycję „luz”, lewą nogą wciskamy pedał sprzęgła do oporu i uruchamiamy samochód przekręcając kluczyk w stacyjce. W momencie, gdy silnik odpali puszczamy kluczyk, aby rozrusznik dłużej nie pracował gdyż mogłoby to spowodować jego uszkodzenie.

 3. Krok trzeci

  Wrzucamy pierwszy bieg cały czas trzymając wciśnięty pedał sprzęgła. Zwalniamy hamulec postojowy (ręczny). Prawą nogą delikatnie dodajemy gazu, aby obroty wzrosły do wartości około 1500 obr/min.

 4. Krok czwarty

  Teraz przyszedł czas na delikatne puszczanie sprzęgła. Jest to najtrudniejszy moment.

 5. Krok piąty

  Ważne jest, aby nie popuszczać sprzęgła zbyt szybko gdyż spowoduje to popularnego „kangura”. Auto gwałtownie ruszy do przodu, silnik zgaśnie. Aby tego uniknąć należy delikatnie odpuszczać pedał sprzęgła do momentu aż zacznie „brać”. Dzieje się to wtedy, gdy samochód mocno wibrując powolutku rusza do przodu. Charakterystyczny dla momentu „brania” sprzęgła jest także gwałtowny spadek obrotów silnika także warto na to zwracać uwagę, aby na czas zareagować zwiększając je przez dodanie gazu.

 6. Krok szósty

  Gdy sprzęgło zacznie „brać” musimy przytrzymać je na ok. 1 sekundę jednocześnie dodając gazu. Kiedy samochód ruszy z miejsca zdejmujemy nogę z pedału sprzęgła i w drogę.

Jak sobie radzicie za kierownicą? Jak oceniacie swoje umiejętności prowadzenia?

OCENA
4.53
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =