Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Motoryzacja    
ocena

Przyciemniane szyby w samochodzie – dla jednych nieodzowny gadżet tuningowy, dla innych po prostu świetna ochrona przed słońcem.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

sxc.hu

Z jakichkolwiek powodów decydujemy się na przyciemnienie szyb w naszym samochodzie, musimy poznać kilka istotnych szczegółów dotyczących folii przyciemniających oraz sposobu ich samodzielnego montażu.

Nie każdy orientuje się, że kwestia przyciemniania szyb w samochodach regulowana jest odpowiednim rozporządzeniem Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej.

Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt. 5 z dnia 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 98, poz. 602 ze zmianami): każdy pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 01.02.1993 w sprawie warunków technicznych i badań pojazdów (Dz.U. z 1996r. Nr.155, poz.772) oraz przepisy regulaminu Nr.46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ określają dwie strefy wymaganego pola widzenia kierowcy:
- Do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni.
- Do tyłu w lusterka wsteczne ( wymogi wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu, o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu).

Przepisy regulaminu Nr 43 EKG ONZ pozwalają na oszklenie o przepuszczalności światła poniżej 70 % dla szyb innych niż przednie i niemających wpływu na pole widzenia kierowcy.

Pierwszą czynnością jest wyjęcie szyby z samochodu. Oczywiście można pokusić się o przyciemnianie szyby bez jej wyciągania lecz jest to mało wygodne, a efekt często daleki jest od zadowalającego.

Wyciągniętą szybę trzeba bardzo dokładnie umyć, odtłuścić jej powierzchnię i usunąć przy pomocy nożyka wszelkie nierówności, aby jej powierzchnia była całkiem gładka.

Będzie potrzebne:

Folia posiadająca odpowiedni atest, Nożyk do tapet lub inny bardzo ostry, Płyn do mycia szyb o właściwościach odtłuszczających powierzchnie, Spryskiwacz z wodą (można wykorzystać butelkę po płynie do szyb), Plastikowa „packa” będąca w komplecie z folią, Stolik lub inne wygodne miejsce.

 1. Krok pierwszy

  Wymytą szybę kładziemy na naszym stoliku roboczym (warto podłożyć pod szybę kawałek materiału, aby ta nie ślizgała się w czasie prac).

 2. Krok drugi

  Czas na docięcie foli. Przy tej czynności ważnym jest, aby pozostawić ok. 1 cm zapasu folii. Ułatwi nam to znacznie montaż na szybie.

 3. Krok trzeci

  Kolejną czynnością jest dokładne spryskanie szyby oraz folii (od strony kleju, po wcześniejszym usunięciu warstwy zabezpieczającej) wodą, która dając poślizg ułatwi nam „manewrowanie“ folią po szybie.

 4. Krok czwarty

  Przy pomocy plastikowej packi usuwamy spod foli wodę oraz pęcherzyki powietrza. Przeciągamy „packą" od środka szyby na zewnątrz.

 5. Krok piąty

  Aby nie porysować świeżo przyklejonej folii można owinąć „packę" kawałkiem materiału i spryskać ją woda. Gdy usuniemy wodę wraz z pęcherzykami, a powierzchnia jest zadowalająco gładka, możemy przystąpić do usunięcia zapasu folii, który pozostawiliśmy dla komfortu klejenia. Używamy do tego celu nożyka do tapet.

 6. Krok szósty

  Gotowe! Tak zafoliowaną szybę należy odstawić na kilka godzin w cieple miejsce, aby folia dobrze przyległa i na nowo zamontować w samochodzie!

Gdzie szukacie porad dotyczących samochodów? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =