Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Motoryzacja    
ocena

Kupno używanego auta niesie ze sobą podwójne ryzyko. Po pierwsze nigdy nie mamy 100% pewności, co do stanu technicznego auta, po drugie co do jego stanu formalno-prawnego. Aby zminimalizować ryzyko zakupu auta kradzionego warto sprawdzić kilka podstawowych kwestii przed dokonaniem zakupu.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

sxc.hu

Podstawową zasadą przy zakupie auta jest zasada ograniczonego zaufania. Nigdy do końca nie należy wierzyć w zapewnienia sprzedającego.

Jeżeli już sprawdziliśmy stan techniczny pojazdu i uważamy, że warto zdecydować się na jego zakup, zastanówmy się nad jego pochodzeniem. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, wyczulmy uwagę dwukrotnie. Jeżeli nie dopilnujemy tego i kupimy auto kradzione, to przy pierwszej kontroli policji fakt ten wyjdzie na jaw, a my zostaniemy oskarżeni o paserstwo. Jeżeli uda nam się udowodnić, że auto nabyliśmy w dobrej wierze i nie mieliśmy pojęcia, że pochodzi z kradzieży, to przynajmniej oskarżenie o paserstwo zostanie wycofane. Oczywiście auto przepada, a my będziemy mieli poważny problem, aby odzyskać pieniądze.

Dlatego sprawdzajmy dokładnie dokumenty samochodu, zwłaszcza jeżeli kupujemy auto sprowadzone zza granicy. Dokładnie sprawdźmy i porównajmy numer VIN na dokumentach z numerami nabitymi na nadwoziu. Przed zakupem dobrze jest dowiedzieć się, w których miejscach w danym modelu montowane są tabliczki znamionowe i nabijane numery. Nie ograniczajmy kontroli do jednego, najłatwiej dostępnego miejsca, oglądnijmy je wszystkie. Jeżeli gdziekolwiek znaki numeru nadwozia nie zgadzają się z dokumentami lub mają podejrzanie dziwny kształt lepiej odpuśćmy to auto i poszukajmy innego.

Zakup samochodu w komisie też nie jest gwarancją, że auto jest legalnego pochodzenia, ale przynajmniej łatwiej udowodnić w przypadku kontroli pochodzenie auta niż gdy kupiliśmy go od osoby prywatnej.

W razie wątpliwości zawsze możemy podjechać na najbliższy komisariat policji, gdzie zostanie sprawdzona baza pojazdów skradzionych.

Oprócz policji możemy tego typu kontrolę zlecić specjalizującej się w tego typu zagadnieniach firmie. Na naszym rynku już takie istnieją, a koszt tego typu kontroli, zwłaszcza w przypadku zakupu droższych aut jest nikłym procentem kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za samochód. Firmy takie przeprowadzają bardzo szczegółową analizę, mają dostęp do baz danych o skradzionych samochodach w różnych krajach, mają możliwości przeprowadzenia badań mechanoskopijnych miejsc nabicia numeru VIN. Badania te pozwalają stwierdzić czy numer nie był przebijany lub przespawany wraz z kawałkiem elementu blaszanego, na którym jest nabity.

Bardzo dobrze, jeżeli wraz z autem otrzymamy komplet oryginalnych kluczyków. Przyglądnijmy się również kluczykom, czy widać na nich ślady użytkowania, czy wyglądają na nowe. W tym drugim przypadku może to świadczyć o niedawnej wymianie wyłamanego zamka lub stacyjki.

Wystrzegajmy się podejrzanie tanich okazji, jeżeli cena znacząco odbiega od średniej rynkowej ceny danego modelu i rocznika może to świadczyć albo o złym stanie technicznym auta, albo o jego podejrzanym pochodzeniu.

Dlaczego zdecydowaliście się na kupno używanego samochodu? Jaką kwotę chcecie przeznaczyć na jego zakup?

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =