Jak wybrać dodatkowe wyposażenie samochodu?

Motoryzacja    
ocena

Zakup nowego auta i związana z tym wizyta w salonie jest wydarzeniem bardzo przyjemnym. Decydują się na konkretny model, silnik, kolor auta musimy pamiętać o wyborze wyposażenia dodatkowego. Jest całe mnóstwo systemów i dodatków, które z pewnością ułatwią lub, chociaż uprzyjemnią jazdę. Które z nich wybrać?

Jak wybrać dodatkowe wyposażenie samochodu?

photoxpress.com

Świat motoryzacyjny idzie z postępem. Jeszcze nie tak dawno kierowcy zachwycali się elektrycznie opuszczanymi szybami, a dziś takie wyposażenia należy raczej do standardu.

Wybierając dodatkowe wyposażenie nie oszczędzajmy na elementach poprawiających bezpieczeństwo nasze i pasażerów. Obecnie wszystkie nowe auta sprzedawane w Polsce muszą być wyposażone w system ABS, ale już inne systemy kontroli trakcji mogą występować za dopłatą. Decyzja w czasie zakupu jest o tyle istotna, że są to elementy, których później nie uda się do samochodu dołożyć. Podobnie kwestia wygląda z poduszkami powietrznym. Na decyzję o ich ilości jest czas przed zakupem, później będzie to już niemożliwe.

Kupując auto zimą postarajmy się namówić sprzedawcę, od którego kupujemy auto, aby samochód był na felgach stalowych wyposażonych w opony zimowe, a drugi komplet felg aluminiowych wyposażony w opony letnie znajdował się w bagażniku, gotowy do założenia na wiosnę.

Można jeszcze zastanowić się nad zamówieniem czujników parkowania, pomocnych przy wciskaniu się w ciasne miejsca parkingowe. Co prawda system taki można do auta dołożyć później we własnym zakresie, ale zawsze estetyczniej wygląda zamontowany fabrycznie. Czujniki lepiej komponują się ze zderzakiem, a oryginalny wskaźnik dużo lepiej wygląda wkomponowany w deskę rozdzielczą.

Mając za sobą analizę dodatkowych systemów poprawiających bezpieczeństwo możemy przejść do systemów poprawiających komfort podróży i umilających czas.

Nie ma co zastanawiać się czy decydować się na klimatyzację czy też nie. Wybór jest raczej oczywisty, powiew chłodnego powietrza w upalny dzień potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości. Kwestią wyboru może być tylko czy ma być to klimatyzacja manualna, automatyczna, jednostrefowa, czy może dwustrefowa. Osobiście polecam automatyczna, a decyzję o ilości stref można podjąć analizując preferencje odnośnie temperatury potencjalnych współtowarzyszy podróży.

Nawigacja samochodowa zintegrowana z systemem audio jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Odpada nam problem z plączącymi się kablami biegnącymi od nawigacji do gniazda zapalniczki. Również raczej nie zdarzają się kradzieże systemów wmontowanych w deskę rozdzielczą fabrycznie.

Dla melomanów producenci przygotowują zestawy Car-Audio o wysokiej jakości dźwięku. Jeśli lubimy słuchać dobrej muzyki w samochodzie, taki zestaw będzie nam na pewno dobrze służył.

Jeżeli auto ma posłużyć od czasu do czasu jako holownik dla przyczepy czy to kempingowej czy innej towarowej warto zastanowić się nad montażem oryginalnego haka holowniczego. Istnieje sporo ciekawych rozwiązań pozwalających na demontaż i ukrycie haka przy pomocy pociągnięcia jednej dźwigni. Takie rodzaj haka możliwy jest do zamontowania tylko fabrycznie. Gdy nad hakiem pomyślimy później, pozostaje nam ręczna metoda demontażu haka na czas, gdy go nie użytkujemy.

Przeglądając ogromnie bogatą listę wyposażenia dodatkowego, rozpędziwszy się w wyborze możemy nagle zorientować się, że wyposażenie to powoli zaczyna stanowić znaczą część wartości samochodu. Do wyboru należy podejść rozważnie, i przede wszystkim wybierać to, co uważamy, że będzie nam niezbędne.

O jakim dodatkowym wyposażeniu do samochodu myślicie? Jakie wyposażenie uważacie za niezbędne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

otak! nad hakiem warto sie powaznie zastanowic! ja teraz na szczescie mam auto z fabrycznym hakiem i spokojnie moglem sobie dokupic bagażnik rowerowy montowany na hak. podobno najlepsza opcja, a w poprzednim aucie nie dalo rady. znalazlem okazje na boxcars.pl i to duzo wygodniejsze niz wozenie na dachu.

~ felix / 2016-07-01 11:47:23
oceń komentarz: (0) (0)