Jak wybrać GPS do samochodu?

Motoryzacja    
ocena

GPS, skrót od angielskiego Global Positioning System. Jest to system stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, swoim zasięgiem obejmujący całą kulę ziemską. Pierwotnie system ten był pomyślany do wykorzystywania tylko i wyłącznie przez wojsko. Z biegiem lat uległ znacznemu upowszechnieniu. Obecnie cena urządzeń nawigacyjnych korzystających z GPS jest tak niska, że coraz częściej znajdują się one nawet w promocyjnych telefonach dostępnych w abonamencie za symboliczną złotówkę.

System GPS korzysta z 24 satelitów orbitujących wokół ziemi. W każdym momencie, w każdym punkcie na ziemi istnieje możliwość nawiązania łączności, z co najmniej 4 satelitami. To wystarcza do ustalenia naszego położenia z dość dużą dokładnością.

Przydatność tego systemu bardzo szybko docenili kierowcy. Nawigacje samochodowe korzystając z systemu GPS pozwalają dokładnie sprawdzić naszą lokalizację, oraz korzystając z wgranych do pamięci map poprowadzić nas szczęśliwie do celu przez nas wyznaczonego.

Zamiast korzystać z atlasów samochodowych o wiele łatwiej skorzystać z tego niedrogiego już urządzenia.

Decydując się na zakup nawigacji samochodowej stajemy przed całą gamą produktów. Aby podjąć dobrą decyzję musimy rozpatrzeć kilka podstawowych cech charakteryzujących te urządzenia.

Po pierwsze mapa, bo to od jej dokładności i aktualności zależy czy trafimy do celu jak po sznurku. Większość sprzedawanych w Polsce nawigacji posiada wgraną mapę Polski. Warto sprawdzić, jaka jest dostępność map dla innych krajów dla rozpatrywanego modelu.

 

Drugim ważnym aspektem jest szybkość i jakość komunikatów słownych informujących nas o przebiegu trasy. Dość powszechnie zdarzają się jednostkowe rozbieżności pomiędzy tym, co na ekranie, a tym, co „mówi” lektor.

Kolejną kwestią jest ekran. Najważniejszym czynnikiem niekoniecznie jest jego wielkość. Większość producentów stosuje obecnie ekrany o przekątnej 3,5 cala, czyli około 8 cm.

Istotniejszą od wielkości cechą jest czytelność i przejrzystość ekranu. Niezależnie czy w słoneczny dzień, czy też w środku nocy obraz wyświetlany na ekraniku powinien być dobrze widoczny.

Łatwość obsługi jest szczególnie ważna, gdyż z pewnością nie raz przyjdzie nam w czasie jazdy zmieniać ustawienia dotyczące trasy. Obsługa nawigacji powinna być intuicyjna i możliwie jak najprostsza. Standardem są obecnie ekrany dotykowe, które w dość łatwy sposób pozwalają na wybór funkcji czy wpisywanie trasy.

Nawigacje, jak większość współczesnych elektronicznych urządzeń posiadają szereg innych funkcji, których przydatność jest mniej znacząca. Możliwość odtwarzania muzyki w formacie MP3 czy filmików jest moim zdaniem kwestią drugorzędną. O wiele istotniejszą funkcją dostępną w niektórych nawigacjach, jest możliwość używania ich jako zestawu głośnomówiącego do telefonu.

Wybierając nawigację pamiętajmy również o wyborze producenta oprogramowania, który możliwie często udostępnia aktualizację map.

UWAGA!

Bardzo istotną kwestią jest sposób mocowania urządzenia w samochodzie. Większość nawigacji mocowanych jest za pomocą ramienia z przyssawką do przedniej szyby. Istotnym jest, aby mocowanie to było możliwie stabilne i nie przenosiło drgań z nadwozia auta na ekran. Na niewiele zda się nam nawigacja na ekranie której nie będziemy w stanie dostrzec trasy ze względu na drżące ramie mocujące.

Gdzie szukacie porad na temat motoryzacji? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =