Jak wybrać i wymienić oponę w motocyklu?

Motoryzacja    
ocena
Dobór opon motocyklowych może okazać się niełatwą sprawa, jeśli nie wiemy, jakie opony zaleca producent. Tego typu informacje powinny znaleźć się w książeczce użytkownika pojazdu i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zawartych informacji, jeśli nie posiadamy takiej książeczki, można spróbować wyszukać takie informacje w internecie. Czym się kierować jeśli takich informacji nie ma, lub zwyczajnie chcemy zmienić opony na inne? Przede wszystkim typ opony określa oczywiście typ motocykla, zwykle od tego zaczyna się przeglądanie katalogów motocyklowych. Wyjątkiem może być motocykl typu supermoto, gdzie do terenowych motocykli dopasowuje się zwykłe szosowe opony. Tutaj należy kierować się dalszymi informacjami o oponie.

Jak wybrać i wymienić oponę w motocyklu?

photoxpress.com

Producenci często wstępnie podają zastosowanie opony, a więc jeśli szukamy opony na tor wyścigowy, będzie to raczej opona typu slick – bez bieżnika o wysokim indeksie prędkości, jeśli szukamy opony na tor crossowy, będzie to opona o dużej wytrzymałości na uszkodzenia i grubej kostce na bieżniku. Od jakiegoś czasu popularne są również opony do jazdy turystycznej, zbudowane z kilku warstw gumy, gdzie środek opony jest zbudowany z najtwardszego materiału, a boki stopniowo z coraz bardziej miękkiego. Dzięki temu zyskujemy wysoka trwałość opony na długich dystansach i względnie większa przyczepność podczas pokonywania zakrętów w pochyleniu.

Kolejną ważną cechy opony jest jej szerokość, zbyt wąska opona nie będzie właściwa dla szerszej felgi, a zbyt szeroka może powodować obcieranie opony o elementy zawieszenia lub nawet może okazać się, że po montażu na feldze nie mieści się w wahaczu. Warto pamiętać, że szersza opona niekoniecznie poprawi właściwości jezdne motocykla, zawsze oznaczać będzie większe trudności podczas pokonywania zakrętów i pochylania motocykla, szersze opony należy więc zakładać z umiarem.

Na każdej oponie znaleźć można standardowe oznakowanie, które poza istotnymi informacji o zastosowaniu opony (np. opona tylko motocyklowa – M\C, czy Front jako oznaczenie opony na przód), zawiera informacje o kierunku obrotu i wymiarach opony. Oznaczenie to dla przykładu 100/80 ZR17" M/C TL, z niego można wywnioskować, że mamy do czynienia z oponą o szerokości 100 mm, wysokości opony równym 80% szerokości opony (zawsze jest to stosunek wysokości do szerokości), indeksie prędkości ZR i będzie właściwa dla felg o rozmiarze 17”. Opona jest tylko motocyklowa, bezdętkowa (TL, TT oznacza oponę dętkową). Indeksy maksymalnej prędkości dla motocykli to: od P do T oznacza od 160 do 190 km/h co 10 km/h; H to już 210 km/h; V to 240 km/h; ZR powyżej 240 km/h; W to 270 km/h i Y to 300 km/h. Na polskich drogach wystarczy więc zakupić oponę o indeksie P, jeśli jednak zdarza nam się wyjechać na tor, należy zakupić oponę, która będzie w stanie wytrzymać prędkość maksymalną motocykla.

UWAGA!
Na oponach spotkać można również oznaczenie typu opony, czyli „-„ to opona diagonalna (klasyczna w swej konstrukcji); „B” to opona diagonalna z opasaniem, które wzmacnia kord (oplot) opony i niweluje jej odkształcenia podczas jazdy oraz „R” czyli opona radialna, której konstrukcja gwarantuje optymalna prace opony szczególnie podczas większych prędkości.

Podczas zakupu opon warto spytać o rok produkcji opony, opona nie powinna być starsza niż 5 lat, zakładając że była w tym czasie leżakowana w optymalnych do tego warunkach. Starsze i nieprawidłowo przechowywane opony (np. na mrozie) grożą szybkim uszkodzeniem gumy w wyniku np. utraty elastyczności. Datę produkcji można odczytać z tzw. Oznaczenia DOT, które po symbolu DOT zawiera szereg oznaczeń, szukamy ostatnich czterech cyfr, i tak np. 1209 oznacza 12 tydzień 2009 roku, jest to właśnie data wyprodukowania opony.

A jakie Wy wybraliście opony? Próbowaliście wymieniać je samodzielnie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =