Jak wybrać klimatyzację do samochodu?

Motoryzacja    
ocena

Klimatyzacja w samochodzie to obecnie niemal standard. Jeszcze do niedawna uważana była za synonim luksusu. Niektórzy mniej postępowi kierowcy nieraz nadal uważają posiadanie popularnej „klimy” jako fanaberię. Układ klimatyzacyjny fanaberią niewątpliwie nie jest, a oprócz zapewnienia nam komfortu podczas podróży wpływa także na podniesienie naszego bezpieczeństwa.

Jak wybrać klimatyzację do samochodu?

photoxpress.com

Klimatyzacja gości w coraz większej liczbie aut. Jej popularność związana jest również z postępującym ociepleniem klimatu. Letnie dni coraz częściej stają się nie do zniesienia ze względu na upały. Również ze względu na postęp cywilizacyjny coraz więcej czasu spędzamy w samochodach. Aby zapewnić sobie komfort cieplny w lecie warto z klimatyzacji korzystać.

Kupując nowe auto w salonie stajemy przed decyzją jak rodzaj klimatyzacji wybrać. Zasadniczo klimatyzację dzielimy na dwa rodzaje; manualną i automatyczną. Automatyczną Klimę możemy z kolei podzielić na kolejne dwa rodzaje; jednostrefową i wielostrefową.

Najprostsza klimatyzacja manualna nie ma opcji ustawienia dokładnej temperatury jakiej oczekujemy. Działa trochę zero-jedynkowo. Albo chłodzi z pełną mocą, albo nie chłodzi w ogóle. Oczywiście możemy manualnie regulować temperaturę docierającą do wnętrza pojazdy poprzez odpowiednie dozowanie napływu ciepłego powietrza z ogrzewania, które w kanałach miesza się z zimnym płynącym  z klimatyzacji. Takie rozwiązanie jest opcją najtańszą i najczęściej dostępną.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja automatyczna. Posiada ona wyświetlacz na którym wyświetla się ustawiona przez nas temperatura. System sam na podstawie sygnału z czujników temperatury umieszczonych wewnątrz nawiewów dozuje i w odpowiednich proporcjach miesza powietrze ciepłe z ogrzewania z zimnym z klimatyzacji. W ten sposób wyręcza nas i zapewnia dokładnie taką temperaturę jakiej oczekujemy i jaką nastawiliśmy.

Jeżeli w aucie jest tylko jedno sterowanie układu klimatyzacji dla całego wnętrza to mówimy o klimatyzacji jednostrefowej.

Jeśli obecne są osobne pokrętła temperatury i prędkości nawiewu dla kierowcy i dla pasażera, to mówimy o klimatyzacji dwustrefowej. Powietrze oczywiście finalnie w aucie miesza się i temperatury niezależnie od ustawień obu osób dążą do uśrednienia. Jednakże temperatura wydobywająca się z nawiewów i opływająca kierowcę czy pasażera może być dostosowana do ich osobistych upodobań.

W bardziej ekskluzywnych autach stref klimatu może być więcej.

Niezależnie od wyboru rodzaju klimy musimy pamiętać o właściwej dbałości o jej stan i czystość. Aby nie dopuścić do zalęgnięcia się szkodliwych grzybów i innych alergenów należy regularnie przeprowadzać czyszczenie i odgrzybianie układu klimatyzacji połączone z częstą wymianą filtra przeciwpyłowego.

Pamiętajmy również aby w upalne dni na chwilę przed wyjściem z mocno schłodzonego auta klimatyzację wyłączyć. Pozwoli to na wydmuchnięci z przewodów nawiewowych zimnego powietrza i zapobiegnie skraplaniu się wilgoci wewnątrz. Ponadto pozwoli uniknąć znacznej różnicy temperatur na jaką nasze ciało mogło by być narażone.

Gdzie szukacie porad dotyczących motoryzacji? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =