Jak wymienić szybę w samochodzie?

Motoryzacja    
ocena

Szyby samochodowe nie są elementami bardzo trwałymi. Również ulegają zużyciu, zarysowaniom, czasami pęknięciom. Pogarsza to znacznie widoczność, zwłaszcza w czasie prowadzenia auta po zmroku i w deszczu. Porysowaną szybę można wymienić. Z reguły jednak wymiana ma miejsce dopiero w momencie całkowitego rozbicia szyby.

Jak wymienić szybę w samochodzie?

sxc.hu

W starszych pojazdach przednia i tylna szyba montowane były na dość sztywnej uszczelce. Było to rozwiązanie o tyle dobre, że dwie osoby mogły bez większego trudu taką szybę wymontować z auta i w jej miejsce zamontować nową. Nie trzeba było do tego żadnych specjalistycznych sprzętów ani specyfików. W zupełności wystarczał sznurek lub drut o odpowiedniej średnicy. W autach z takim rozwiązaniem nie mają sensu żadne próby naprawy szyby, czy to polerowanie, czy to klejenie małych „pajączków”. Szyby te są bardzo tanie, a ich wymiana możliwa do wykonania we własnym zakresie lub za niedużą kwotę w prawie każdym warsztacie samochodowym.

Montaż polega na wprowadzeniu w uszczelkę kabla lub sznura, nasmarowaniu krawędzi uszczelki delikatnie płynem do mycia naczyń. Szybę z uszczelką przytykamy do otworu w blasze od zewnątrz, jedna osoba dociska szybę, a druga od wewnątrz auta wciąga kabel.

W nowocześniejszych samochodach szyby wklejane są przy pomocy specjalnego kleju. Jest to zabieg o tyle trudny, że należy wiedzieć, jak i czym odtłuścić szybę, aby klej dobrze związał, ile nałożyć kleju, żeby nie wypłynął bokami, a jednocześnie żeby było go wystarczająco dużo. Istotną kwestią jest też ustawienie szyby tak, aby uzyskać równe szpary wokół niej.

Zabieg wklejania szyby jest znacznie trudniejszy i proponuję zlecić go w zakładzie specjalizującym się w wymianie szyb samochodowych.

W przypadku niewielkich odprysków spowodowanych uderzeniami kamyków spod kół samochodów jadących przed nami istnieje możliwość naprawy szyby. Zajmują się tym również zakłady wyspecjalizowane w szybach samochodowych. Naprawa polega na dokładnym oczyszczeniu miejsca odprysku, odessaniu z odprysku powietrza i wypełnieniu ubytku specjalną bezbarwną żywicą. Efekt jest z reguły bardzo dobry, a koszt niewielki. Naprawa nie będzie niewidoczna, ale będzie zdecydowanie mniej drażniąca niż jazda z odpryskiem.

W przypadku odprysku na szybie, w czasie kontroli przez patrol policji możemy stracić dowód rejestracyjny!

UWAGA!

Porysowaną szybę można próbować uratować przed wymianą, polerując ją. Efekt może być bardzo niebezpieczny. Ręczne polerowanie szyby nie zapewnia uzyskania równej powierzchni. Mogą powstać soczewki powodujące zniekształcenie obrazu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Zdecydowanie odradzam ten zabieg.

Jak dużo czynności przy samochodzie umiecie wykonać sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
2.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

to co z tym polerowaniem?? Warto czy lepiej wymienić szybę??

~ / 2013-02-07 22:19:53
oceń komentarz: (0) (0)

Ja robiłem odprysk w NordGlassie to zrobili tak że nie ma po nim śladu nawet. I jak by tego było mało to dali mi na tą naprawę dożywotnią gwarancję!!!

~ / 2013-02-11 00:05:15
oceń komentarz: (0) (0)

Ja robiłem odprysk w NordGlassie to zrobili tak że nie ma po nim śladu nawet. I jak by tego było mało to dali mi na tą naprawę dożywotnią gwarancję!!!

~ / 2013-02-11 00:05:24
oceń komentarz: (0) (0)

Dziękujemy za pochlebną opinię! Pozdrawiam! całodobowa infolinia 801-181-181 _______ ________ Sebastian Nikulski eRzecznik NordGlass

~ / 2013-02-13 00:50:11
oceń komentarz: (0) (0)