Motoryzacja Jak wymienić szybę w samochodzie?

Jak wymienić szybę w samochodzie?

-

W starszych pojazdach przednia i tylna szyba montowane były na dość sztywnej uszczelce. Było to rozwiązanie o tyle dobre, że dwie osoby mogły bez większego trudu taką szybę wymontować z auta i w jej miejsce zamontować nową. Nie trzeba było do tego żadnych specjalistycznych sprzętów ani specyfików. W zupełności wystarczał sznurek lub drut o odpowiedniej średnicy. W autach z takim rozwiązaniem nie mają sensu żadne próby naprawy szyby, czy to polerowanie, czy to klejenie małych „pajączków”. Szyby te są bardzo tanie, a ich wymiana możliwa do wykonania we własnym zakresie lub za niedużą kwotę w prawie każdym warsztacie samochodowym.

Montaż polega na wprowadzeniu w uszczelkę kabla lub sznura, nasmarowaniu krawędzi uszczelki delikatnie płynem do mycia naczyń. Szybę z uszczelką przytykamy do otworu w blasze od zewnątrz, jedna osoba dociska szybę, a druga od wewnątrz auta wciąga kabel.

W nowocześniejszych samochodach szyby wklejane są przy pomocy specjalnego kleju. Jest to zabieg o tyle trudny, że należy wiedzieć, jak i czym odtłuścić szybę, aby klej dobrze związał, ile nałożyć kleju, żeby nie wypłynął bokami, a jednocześnie żeby było go wystarczająco dużo. Istotną kwestią jest też ustawienie szyby tak, aby uzyskać równe szpary wokół niej.

Zabieg wklejania szyby jest znacznie trudniejszy i proponuję zlecić go w zakładzie specjalizującym się w wymianie szyb samochodowych.

W przypadku niewielkich odprysków spowodowanych uderzeniami kamyków spod kół samochodów jadących przed nami istnieje możliwość naprawy szyby. Zajmują się tym również zakłady wyspecjalizowane w szybach samochodowych. Naprawa polega na dokładnym oczyszczeniu miejsca odprysku, odessaniu z odprysku powietrza i wypełnieniu ubytku specjalną bezbarwną żywicą. Efekt jest z reguły bardzo dobry, a koszt niewielki. Naprawa nie będzie niewidoczna, ale będzie zdecydowanie mniej drażniąca niż jazda z odpryskiem.

W przypadku odprysku na szybie, w czasie kontroli przez patrol policji możemy stracić dowód rejestracyjny!

Uwaga!

Porysowaną szybę można próbować uratować przed wymianą, polerując ją. Efekt może być bardzo niebezpieczny. Ręczne polerowanie szyby nie zapewnia uzyskania równej powierzchni. Mogą powstać soczewki powodujące zniekształcenie obrazu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Zdecydowanie odradzam ten zabieg.

Jak dużo czynności przy samochodzie umiecie wykonać sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

4 KOMENTARZE

  1. Ja robiłem odprysk w NordGlassie to zrobili tak że nie ma po nim śladu nawet. I jak by tego było mało to dali mi na tą naprawę dożywotnią gwarancję!!!

  2. Ja robiłem odprysk w NordGlassie to zrobili tak że nie ma po nim śladu nawet. I jak by tego było mało to dali mi na tą naprawę dożywotnią gwarancję!!!

  3. Dziękujemy za pochlebną opinię! Pozdrawiam! całodobowa infolinia 801-181-181

    _______ ________

    Sebastian Nikulski

    eRzecznik NordGlass

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Bielizna korygująca – dobieranie bielizny

Bielizna wyszczuplająca i modelująca sylwetkę przeznaczona jest dla osób, które marzą o pięknej sylwetce bez uciekania się do metod odchudzających lub którym takie metody nie przynoszą efektu. W sposób natychmiastowy, bez wysiłku i długiego czekania na efekt, można delektować się odbiciem w lustrze sylwetki wyszczuplonej, wysmuklonej, jędrniejszej i doskonalszej pod każdym względem.

Orzech włoski i leszczyna – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Zasadzenie drzewa orzechowego w naszym ogrodzie czy działce jest bardzo dobrym pomysłem. Pielęgnacja nie jest trudna, a będziemy mogli cieszyć się własnymi orzechami włoskimi czy laskowymi.

Zobacz też

Jak wygląda dziecko po porodzie?

W reklamach i w czasopismach można napotkać na mnóstwo zdjęć przedstawiających przecudne wręcz bobaski. Ich skóra wygląda na miękką, delikatną, ślicznie zaróżowioną. Często rodzice oczekują tak doskonale pięknych maluszków po narodzinach. Jednak widok nowonarodzonego dziecka potrafi bardzo zaskoczyć.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: