Jak wymienić wycieraczki?

Motoryzacja    
ocena

Jeśli w czasie jazdy w deszczu włączone wycieraczki powodują powstawanie jakichkolwiek smug na przedniej szybie, czas najwyższy pomyśleć nad ich wymianą. Jest to czynność tak prosta, że poradzi z nią sobie każdy, bez względu na umiejętności techniczne.

Jak wymienić wycieraczki?

sxc.hu

Wymiany wycieraczek w żadnym wypadku nie powinno się odwlekać. Koszt nowych wycieraczek jest naprawdę niewielki, zwłaszcza jeśli spojrzymy na to pod kątem naszego bezpieczeństwa. Przecież to właśnie te niewielkie paski gumy na metalowej kostrukcji odpowiadają za dobrą widoczność drogi.

Planując zakup nowych wycieraczek nie róbmy zbędnych oszczędności kupując produkty nieznanych firm. Oszczędność jest tylko pozorna, takie wycieraczki trzeba będzie zmienić znacznie szybciej niż produkt uznanego producenta.

W większości przypadków na opakowaniach wycieraczek wypisane są modele samochodów, do jakich produkt jest przewidziany. Jednak dla pewności dobrze jest zmierzyć i zapisać długość starych wycieraczek, żeby nie kupić złego towaru.

Za krótki zawęzi nam pole widzenia, za długi może wystawać poza obrys szyby i ocierać o uszczelki przy słupkach lub przy dachu.

Wymieniając wycieraczki mamy do wyboru modele zwykłe, ze spojlerem zwiększającym docisk pióra do szyby lub modele całogumowe, bez metalowej konstrukcji. Wszystkie rodzaje montowane są do ramienia za pomocą plastikowej przejściówki zatrzaskowej.

Przystępując do wymiany wycieraczki podnosimy ramiona do pionu, odpinamy zatrzaskowe mocowania i demontujemy starą wycieraczkę. Uważajmy, aby przypadkowo nie potrącić teraz ramienia, które dociskane przez sprężynę może z impetem opaść na szybę powodując jej pęknięcie.

Delikatnie opuszczamy wycieraczki aby docisnęły się do szyby. Odpowiednia dbałość o wycieraczki pozwoli nam na ich dłuższe użytkowanie i zwiększenie okresów między ich wymianami.

Większość uszkodzeń pióra wycieraczek powstaje zimą. Gdy pióro przymarznie do szyby nie próbujmy odrywać go na siłę, oddrapywać od szyby przy pomocy skrobaczki, nie uruchamiajmy również wycieraczek. W takim przypadku należy użyć odmrażacza do szyb w celu uwolnienia wycieraczek. Można też uruchomić silnik i po jego rozgrzaniu włączyć nawiew ciepłego powietrza na szybę.

Innym powodem uszkodzeń jest praca na sucho. Starajmy się zawsze mieć w zbiorniczku płynu do spryskiwacza jakąś ciecz, nawet jeśli jest to woda (tylko latem!!). Wycieraczki pracując po szybie na sucho mogą powodować powstawanie małych rysek na szkle, które to ryski podczas nocnej jazdy powodują powstawanie refleksów świetlnych dodatkowo pogarszających widoczność.

Nigdy nie dopuszczajmy do zużycia wycieraczek do tego stopnia, żeby gumowe pióro uległo rozwarstwieniu. Wewnątrz pióra znajduje się cienka metalowa listwa usztywniająca, która może powodować poważne rysy na szybie.

Odpowiednio wczesny zakup nowych wycieraczek pomoże nam oszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na wymianę uszkodzonej szyby.

Jak wiele czynności związanych z samochodem wykonujecie sami? Kiedy korzystacie z pomocy fachowców?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =