Jak wymienić żarówki w samochodzie?

Motoryzacja    
ocena

Wymiana żarówek w samochodzie jest z pozoru sprawą bardzo prostą. Tak wydaje się zwłaszcza kierowcom, którzy mieli w swoim życiu do czynienia ze starszymi autami. W przypadku nowych aut, bardzo często można poważnie się namęczyć próbując wymienić przepaloną żarówkę.

Jak wymienić żarówki w samochodzie?

photoxpress.com

W starszych autach pod maską mieliśmy do dyspozycji ogromną ilość miejsca. Z reguły komory silnika starszych aut wcale nie były mniejsze, a mieszczące się w nich silniki ze względu na ograniczona ilość dodatkowego osprzętu pozwalały na łatwe manewrowanie w przypadku naprawy. Obecnie w autach pod maską upchanych jest coraz to więcej elementów. Pompa wspomagania, sprężarka klimatyzacji, bardziej rozbudowane układy dolotowe, turbosprężarki, zawory recyrkulacji spalin, to wszystko zajmuje miejsce tak cenna dla łatwości prac pod maską.

Bardzo często zdarza się, że wymiana żarówki we współcześnie produkowanym aucie nie jest możliwa na poboczu drogi. Dawniej wystarczyło mieć ze sobą odpowiednią żarówkę, zdemontować tylną pokrywę reflektora, zmienić żarówkę i szczelnie zamknąć pokrywę.

Dziś zdarza się, że konieczny jest demontaż niektórych elementów pod maską. W takim przypadku bardzo sprawdzają się drobne dłonie, a i tak z reguły musimy pracować całkowicie po omacku. Jeżeli już jest na tyle miejsca, że bez demontażu dodatkowych elementów uda nam się wsadzić rękę, to na pewno nie uda nam się zaglądnąć, co tą ręką robimy.

W jednych autach konieczny jest demontaż lampy, w innych odkręcenie akumulatora, w jeszcze innych przeszkadza obudowa filtra powietrza. Każde z tych utrudnień praktycznie uniemożliwia nam samodzielną wymianę żarówki na poboczu drogi.

W przypadku wystąpienia konieczności demontażu lampy w celu wymiany żarówki powinniśmy po zamontowaniu jej z powrotem udać się na stację diagnostyczną przeprowadzić regulację ustawienia świateł.

Nie trzeba długo zastanawiać się nad genezą problemu z wymianą żarówek. Bardzo łatwo dostrzec w tych wszystkich utrudnieniach działalność „księgowych” starających się o to, aby auto z każdym, nawet najmniejszym problemem przyjeżdżało do autoryzowanego serwisu. W większości tych „problematycznych” aut dało by się kwestię zmiany żarówek znacznie ułatwić przez odrobinę inną konstrukcję obudowy reflektora, czy też minimalne inne mocowanie akumulatora lub filtra powietrza, ale wtedy każdy tą prostą naprawę przeprowadzał by samemu.

Przy okazji wizyty w ASO proponuje również przyglądnąć się cenie żarówek, która to w porównaniu z zakupem w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym potrafi zwalić z nóg.

UWAGA!

Kilku producentów stosuje również ciekawe rozwiązanie wymiany żarówki poprzez otwarcie specjalnej klapki w plastikowym nadkolu. Jest to możliwe wyłącznie po skręceniu kół. Jeżeli właśnie przed chwilą jechaliśmy brudna błotnistą drogą, w deszczu albo w częściowo rozpuszczonym śniegu, to taka wymiana jest wyjątkowo nieprzyjemna i raczej nie da się jej przeprowadzić bez pobrudzenia ubrania, co najmniej do ramion.

Zobacz jak wymienić żarówkę w samochodzie według specjalistów Auto Świata (You Tube):

Jak dużo czynności przy samochodzie umiecie wykonać sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =