Motoryzacja Jak wyrobić kartę kierowcy?

Jak wyrobić kartę kierowcy?

-

Według ustawy „podmiotem wydającym karty przez okres 7 lat od dnia wejścia w życie ustawy jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.” (1) Na ich adres należy przesłać wypełniony formularz wniosku wraz z dowodem opłaty i wymaganymi dokumentami. Adres do korespondencji:
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
ul. Karczunkowska 30
02-871 Warszawa
z dopiskiem „STC”

Na dowodzie wpłaty należy podać jako tytuł wpłaty: OPŁATA ZA KARTĘ KIEROWCY i podać NIP wnioskodawcy np. OPŁATA ZA KARTĘ KIEROWCY 9491714959, imię i nazwisko wnioskodawcy. Opłatę należy uiścić na numer konta Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) – można go znaleźć na ich stronie internetowej.

Kartę Kierowcy wydaje się tylko na wniosek kierowcy, pracodawca nie może wnioskować o wydanie kraty kierowcy swojemu pracownikowi (2). Krata Kierowcy jest kartą wymienną. Opłatę za wydanie kraty ponosi zainteresowany kierowca, jednak na podstawie dowodu opłaty zawierającego jego dane osobowe i adres (do wniosku dołącza się kserokopię) może on otrzymać od swojego pracodawcy (dla którego wykonuje przejazdy pojazdami wyposażonymi w tachografy) zwrot opłaty za wydanie, wznowienie lub wymianę karty kierowcy. Karta Kierowcy jest ważna przez okres 5 lat.

Załącznikami do wniosku (obowiązkowe dokumenty) to:
– kserokopia dwustronna prawa jazdy kierowcy,
– fotografia kierowcy której nie należny na wniosku przyklejać (3,5 cm/4,5 cm; na jasnym tle, z odsłoniętym, lewym uchem)
– oraz kserokopię lub oryginał dowodu wniesienia opłaty.

Formularz wniosku należy uzupełnić czytelnie, gdyż w razie wątpliwości PWPW może zwrócić wniosek do uzupełnienia. Na uzupełnienie wniosku mamy czas 21 dni od otrzymania powiadomienia. Nie musimy ponownie dokonywać opłaty – opłata wniesiona obejmuje całą procedurę. Poprawiony wniosek przesyła się na ten sam adres z dopiskiem „STC KOREKTA”.

Formularz wniosku o wydanie karty kierowcy składa się z 3 części, niektóre informacje są obowiązkowe, inne już nie, ale niekiedy warto je dopisać. W załączniku można pobrać taki formularz wzoru wniosku o wydanie karty kierowcy. Formularz składa się z 3 części:

A: DANE PERSONALNE
• nazwisko/ imię (imiona) data urodzenia wnioskodawcy / miejsce urodzenia wnioskodawcy
– muszą się one zgadzać z danymi wpisanymi w dokument prawa jazdy,
• kolejne rubryki wymagają wpisania numeru PESEL oraz numeru NIP kierowcy składającego wniosek o kartę
• dane zawarte w rubrykach adres zamieszkania powinny odpowiadać danym zawartym w prawie jazdy kierowcy,
• informacje dotyczące nr telefonu, nr telefonu komórkowego, adres e-mail nie są obowiązkowe, ich podanie ułatwia kontaktowanie się w przypadku konieczności uzupełnienia • dane dotyczące adresu do przesłania karty/korespondencji powinny zawierać aktualne dane adresowe, na ten właśnie adres przesłana zostanie karta, nieodebrana w terminie 3 miesięcy od wystawienia karta zostaje zniszczona

B: PRAWO JAZDY

• Kategorie należy wpisać jedną lub wszystkie kategorie z posiadanego (ważnego) prawa jazdy, w przypadku kategorii określanych więcej niż jedną literką (np. „CE”)musimy to wpisać w jedną kratkę wniosku
• organ wydający to organ samorządu terytorialnego, który wydał nasze prawo jazdy – jest on wpisany w dokument prawa jazdy
• następnie wpisujemy datę ważności prawa jazdy określoną na dokumencie prawa jazdy (chodzi o ważność dokumentu)

C: WNOSZĘ O:

• zaznaczamy tylko jedną z czterech opcji wniosku o wydanie KARTY KIEROWCY (w tym wypadku będzie to „pierwsze wydanie kraty”)
• w innym przypadku (wznowienia, wymiany) zaznaczamy dodatkowo powód składania wniosku o KARTY KIEROWCY.
Rubryki umieszczone na pierwszej stronie wniosku podpisane: przyjmujący, data przyjęcia wniosku oraz nr wniosku wypełnia pracownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Źródła:
1) Art. 29 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych.
2) Art. 20 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych.

Jak oceniacie procedury dotyczące tej kwestii? Są jasne czy też powinny zostać uproszczone?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Videoporada: Dekoloryzacja włosów z ciemnego brązu

Jeśli tak jak modelka z poniższego tutorialu nie czujesz się komfortowo w obecnym odcieniu włosów, zawsze możesz go zmodyfikować stosując dekoloryzację

Jakie dodatki do kuchni?

Kuchnia to jedyne miejsce w naszym domu, które wypełnione jest zwykle przyjemnymi zapachami, swoistym gwarem i krzątaniną. Jeżeli chcemy odpowiednio podkreślić jej wyjątkowość, nie wystarczą właściwie dopasowane i funkcjonalne meble. Pomieszczenie nabierze charakteru dopiero, gdy jego wyposażenie wzbogacimy o odpowiednie akcesoria ozdobne.

Zobacz też

Bransoletka z tasiemki, muszelek i koralików – jak zrobić?

Skarby, które przywozimy z wakacji nad morzem, nie muszą kurzyć się leżąc na półce albo ukrywać się w szafie, a mogą towarzyszyć nam każdego dnia jako element biżuterii. Dużą zaletą takich ozdób jest fakt, że nawet w zimne, szare, zapracowane dni będą łatwym sposobem, by szybko przenieść się myślami do miłych, leniwych wakacyjnych chwil. Każdy rzut oka na nie sprawi, że poczujemy się znacznie bardziej zrelaksowani, podobnie jak wtedy, gdy beztrosko mijał dzień na leżaku, a morze szumiało uspokajająco.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: