Jak zamontować głośniki w samochodzie?

Motoryzacja    
ocena

Dobrze grający sprzęt car audio to nie tylko porządne radio i porządne głośniki. O jakości dźwięku decyduje też staranność montażu. Decydując się na montaż głośników samochodowych musimy dokładnie przeanalizować miejsce, w którym chcemy je umieścić. Źle dobrana lokalizacja głośników może całkowicie zniweczyć jakość dźwięku nawet z bardzo dobrego sprzętu.

Montując głośniki możemy zdecydować się na zastosowanie produktów o takich parametrach jak przewidział producent i umiejscowić je w fabrycznie przewidzianych miejscach. Możemy umieścić głośniki o innych parametrach, nieznacznie modyfikując fabryczne lokalizacje, albo zrobić wszystko po swojemu, czyli zastosować inne głośniki i umieścić je w miejscach do tego nie przewidzianych.

Niezależnie, którą opcję wybierzemy musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach wpływających na jakość dźwięku.

Głośniki muszą być osadzone możliwie sztywno do sztywnych elementów konstrukcyjnych. Jeżeli w miejscu, w którym chcemy założyć głośniki konstrukcja auta nie ma dostatecznej sztywności, możemy miejsce to wzmocnić przy pomocy specjalnych krążków z płyty MDF. Równie istotne, co sztywne mocowanie jest szczelne mocowanie głośników. Przykręcając głośniki na przykład w drzwiach pamiętajmy o tym, aby pod ich krawędź przylegającą do blach konstrukcji drzwi podłożyć jakieś uszczelnienie. Pozwoli nam to wykorzystać pustą przestrzeń wewnątrz drzwi jako pudło rezonansowe.

Żeby uzyskać odpowiednia pojemność pudła rezonansowego dobrze jest rozciąć folię znajdującą się pod tapicerką, tak, aby nie dotykała ona tyłu głośnika. W przypadku rozcinania folii należy jej krawędzie uformować tak, aby odprowadzały one spływającą wodę daleko od membrany głośnika i od tapicerki.

Kupując głośniki inne niż przewiduje producent musimy również pamiętać o odpowiednim dobraniu głębokości głośnika. Może okazać się, że głośnik nie zmieści się w drzwiach, albo po jego montażu nie będziemy mogli otworzyć lub zamknąć szyb.

Aby uzyskać lepszą jakość dźwięku możemy pokusić się o wygłuszenie miejsc montażu głośników przy pomocy mat bitumicznych. Maty takie naklejamy podgrzewając je uprzednio opalarką albo mocną suszarką do włosów. Po podgrzaniu stają się plastyczne i możemy je dość łatwo dopasować do kształtu powierzchni, do której będziemy przyklejać.

Najlepszy efekt daje klejenie mat na dużych płaskich powierzchniach, które ze względu na małą sztywność mogą dość łatwo wpadać w rezonans.

Pamiętajmy, aby również nie przesadzać z ilością mat, zwłaszcza wygłuszając drzwi. Może okazać się że tak bardzo zwiększymy masę drzwi że zawiasy tego nie wytrzymają i drzwi lekko opadną utrudniając zamykanie i otwieranie.

Oprócz dobrych głośników i ich solidnego montażu warto również nie oszczędzać na kablach. Stosując kable kiepskiej jakości tracimy dużo na jakości dźwięku.

W przypadku głośników nisko i średniotonowych większe znaczenie ma sposób montażu niż jego lokalizacja. Głośniki nisko i średniotonowe z reguły charakteryzują się większą średnicą, montowane są z reguły w tapicerce drzwiowej.

Głośniki wysokotonowe (tweetery) to głośniki o niewielkiej średnicy. W ich przypadku ważna jest lokalizacja, a mniej ważny sposób montażu. Najczęściej montowane są w okolicach słupków przy przedniej szybie albo w trójkątach, w których również znajduje się regulacja lusterek.

Próbowaliście sami rozwiązać ten problem? Z czym mieliście trudność?

OCENA
2.57
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Niektórzy, ci co maja czas i lubia majsterkować, to sami zajmują się takimi rzeczami, ale ja wolę oddać wozik w pewne ręce speców od car audio i wyciszania. W zeszłym roku w serwisie SztukaWyciszania.pl z Warszawy wygłuszyli mi rewelacyjnie auto i zainstalowali cały sprzęt car audio. Mogę polecić każdemu, kto nie chcę się tym zajmować w pojedynkę:)

~ / 2012-10-29 19:05:34
oceń komentarz: (0) (0)