Jak zamontować radio samochodowe?

Motoryzacja    
ocena

Nie znam kierowcy, który nie lubiłby posłuchać dobrej muzyki w czasie jazdy. Jeżeli jeszcze nie masz radia w aucie lub chcesz wymienić stare, zepsute na coś nowego to podpowiadam, jak się za to zabrać.

Jak zamontować radio samochodowe?

sxc.hu

Decydując się na zakup radia, najlepiej sprawdzić, jak wygląda fabryczna kostka instalacji radiowej w naszym aucie. Jeżeli upatrzone przez nas radio posiada innego rodzaju wtyczkę, należy dokupić dedykowaną przejściówkę – znacznie ułatwia to kwestię podłączenia. W takim przypadku wystarczy – w miejscu przewidzianym przez producenta do montażu –  odszukać końcówkę wiązki z wtyczką, spiąć obie wtyczki razem i wsunąć radio w otwór montażowy.

Aby zabezpieczyć radio przed kradzieżą, warto zastosować kieszeń montażową, którą mocujemy śrubkami do wnęki przewidzianej na radio, a później wsuwamy w nią radio. Specjalne zapadki na bokach kieszeni utrudnią niepowołanym osobom demontaż radia. Abyśmy mogli radio zdemontować, musimy użyć specjalnych blaszek wsuwanych z boku radia i odblokowujących zapadki.

Przy montażu radia fabrycznie przewidzianego przez producenta auta, nie trzeba stosować żadnych dodatkowych kieszeni montażowych, wszystko jest przemyślane tak, żeby do siebie pasowało.

Może przytrafić się sytuacja, że – kupując używane auto – trafimy na obciętą przy demontażu wtyczkę instalacji radiowej. Oczywiście zawsze możemy udać się do wykwalifikowanego punktu montującego sprzęt Car Audio, ale jeżeli potrafimy rozpoznawać kolory, powinniśmy sobie dać radę.

Większość renomowanych europejskich producentów stosuje jedną normę, jeśli chodzi o kolorystykę kabli wychodzących z radia.

Przy montażu w samochodzie należy po prostu łączyć ze sobą przewody o tych samych kolorach. Z reguły kolor czarny lub brązowy oznacza masę zasilania. Zaleca się doprowadzenie tego przewodu bezpośrednio do ujemnej klemy akumulatora. Pozwoli to uniknąć zakłóceń spowodowanych przez inne układy elektryczne wykorzystujące karoserię jako masę.

Przewód żółty, czerwony lub pomarańczowy to podtrzymanie zasilania. Nie każde radio ma podtrzymanie pamięci, więc ten przewód również warto połączyć bezpośrednio z akumulatorem, tym razem do klemy dodatniej.

Kolejny przewód czerwony to zasilanie. W zależności, czy chcemy słuchać radia na postoju przy wyłączonym silniku, czy nam na tym nie zależy, podpinamy się bezpośrednio do klemy dodatniej akumulatora lub w miejsce gdzie napięcie pojawia się po przekręceniu stacyjki.

Kabli głośnikowych nie należy łączyć w pary. Jeżeli zostawiamy jakieś kable niepodłączone do głośników, należy je dobrze izolować, najlepiej koszulką termokurczliwą. Kable głośnikowe również mają przypisane kolory.

Prawy przedni głośnik ma oznaczenie na radiu RF i kabelek koloru szarego dla + i szarego z czarnym paskiem dla -.
Lewy przedni, oznaczenie LF i kabelek biały (lub brązowy) dla + i biały (lub brązowy) z czarnym paskiem dla -.
Prawy tylny – oznaczenie RR i kabelek fioletowy dla + i fioletowy z czarnym paskiem dla -.
Lewy tylny – oznaczenie LR i kabelek zielony dla + i zielony z czarnym paskiem dla -.

Oprócz tych kabli niektóre modele mają więcej funkcji np.: sterowanie anteną – z reguły kabelek niebieski, wyciszenie radia przy korzystaniu z telefonu, przyciemnianie wyświetlacza, sterowanie radia z pilota lub z przycisków na kierownicy. Te funkcje mają bardzo różne oznaczenia kolorami.

Oprócz całego pęczka kabli mamy jeszcze jeden istotny przewód do podłączenia. Okrągła wtyczka powinna powędrować do gniazda antenowego. Na kablach zasilających warto zastosować bezpiecznik i ewentualnie filtry przeciwzakłóceniowe.

Jeżeli wszystko podłączyliśmy prawidłowo, powinniśmy cieszyć się muzyką w czasie jazdy.

Ile prac przy samochodzie wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
4.56
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Mam problem po zamontowaniu radia i podłączeniu 2-ch. par głośników tył i przód po przekroczeniu pewnej nie za wysokiej granicy głośności głośniki zaczynają chrypliwie zniekształcać dzwięk! Proszę mi poradzić jaka może być przyczyna> Jerzy

~ / 2012-11-08 16:47:19
oceń komentarz: (0) (0)