Jaki plecak motocyklowy wybrać?

Motoryzacja    
ocena

Kierowca motocykla ma ograniczoną możliwość przewożenia bagażu, problemem może być nawet zabranie kilku podręcznych rzeczy, takich jak aparat fotograficzny, telefon komórkowy czy kąpielówki i ręcznik. Z pomocą przychodzą oczywiście dopasowane kufry, tankbagi, sakwy i inne standardowe metody przewożenia bagażu, ale nie zawsze są one praktyczne i wielozadaniowe. Najbardziej uniwersalny wydaje się zwykły plecak, który poza możliwością zabrania ze sobą bagażu podręcznego na motocykl, pozwala na swobodne przenoszenie go również pieszo.

Jaki plecak motocyklowy wybrać?

sxc.hu

W codziennych dojazdach do pracy świetnie sprawdzi się w zasadzie plecak, który jest wodoodporny. W przypadku pewności co do pogody w zasadzie dobry będzie każdy plecak, który nie ma dziury. Problemy zaczynają się, gdy dojazd do pracy oznacza pokonanie kilkudziesięciu kilometrów, z czego cześć po trasie szybkiego ruchu. Do takiej jazdy potrzebny jest plecak, który pozwoli na dowiezienie jego zawartości suchej, także w dużej ulewie, jednocześnie zapewniając utrzymanie zawartości na miejscu nawet przy dużych prędkościach. Zwykłe sportowe plecaki posiadają lekkie zapinanie na klasyczne zamki ekspresowe, które z racji zastosowania pracują bardzo lekko i łatwo się rozpinają. Podczas szybkiej jazdy to samo zjawisko działa na niekorzyść motocyklisty, powodując rozpinanie plecaka i w efekcie jego otwarcie. Dobry motocyklowy plecak powinien mieć jakiekolwiek zabezpieczenie przed tym zjawiskiem.

Codzienne użytkowanie plecaka z pewnością umilą wbudowane w jego wnętrzu organizatory, ewentualna siatka na zewnątrz poprawiająca dostęp do często wyjmowanych rzeczy, przydatne okażą się z pewnością również dodatkowe kieszenie na drobne rzeczy jak telefon lub portfel. Nieliczne modele oferują dodatkowo chowane w kieszeni pokrowce przeciwdeszczowe, takie rozwiązanie ochroni cenniejsze przedmioty w plecaku, świetnie spełni się także podczas dalszej wyprawy.

Jeśli dobieramy plecak do szybkiej sportowej maszyny, parametry, jakie będą miały największe znaczenie, to kształt plecaka i jego dopasowanie oraz umocowanie na ramionach motocyklisty. Plecak powinien posiadać maksymalnie opływowy kształt, ponieważ na tego typu maszynach kierowca jedzie w znacznym przechyle, kierując pęd powietrza za plecy. Ten sam pęd opływa ciało kierowcy dążąc do podniesienia plecaka z pleców. Klasyczne ramiączka plecaka spowodują jego unoszenie w dolnej części i przesuwanie się po plecach. Dlatego też plecak do szybkiej jazdy powinien posiadać wyprofilowane ramiączka, najlepiej z dodatkowym elastycznym zapięciem na wysokości środka tułowia. Dzięki temu plecak można dociągnąć do pleców i zapewnić obieg powietrza również wokół niego.

Dobrą praktyką jest wzbogacenie budowy plecaka o sztywne elementy, umiejscowione po jego zewnętrznej stronie. Taka budowa dodatkowo wzmacnia plecak, szczególnie gdy kierowca upadnie na plecy. Poza dodatkową ochroną zawartości, twardsze płytki pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo samego kierowcy, chociaż nie można ich uważać za zamiennik żółwia lub płytki na plecach kurtki motocyklowej.

Dla fanów turystycznych wypadów cenniejsze będą większe objętościowo plecaki, które wyposażone są w solidne membrany wodoodporne i pyłoodporne, a nawet dopasowane torby plastikowe, które szczelnie zamykają plecak zabezpieczając go nawet przed dużymi i długimi ulewami. Plecaki te posiadają liczne udogodnienia w postaci bocznych kieszeni, siatek zewnętrznych, linek ściągających zawartość, a także pasków regulujących pojemność plecaka. Warto rozejrzeć się za modelem pozwalającym doczepić dodatkową kieszeń/namiot na spodzie plecaka. Wadą tych typów plecaków są ich rozmiary, które przeszkadzać będą jedynie podczas silnych podmuchów wiatru.

Ostatnim typem plecaków są modele dedykowane amatorom jazdy w terenie, gdzie pakowność nie ma w ogóle znaczenia. Od plecaka w takich warunkach oczekuje się małej wagi, idealnego dopasowania, wysokiej wytrzymałości i przede wszystkim miejsca i możliwości przewożenia w nim wody. Plecaki te wyposażone są w specjalne komory, które po napełnieniu woda posiadają wyprowadzona rurkę, dzięki której bez potrzeby zsiadania z motocykla można uzupełnić braki wody w organizmie. Ich zastosowanie naturalnie ma miejsce w ekstremalnych warunkach, jednak dla potrzeb zawodników rajdów motocyklowych są bardzo dobre.

Jakiej firmy plecaka używacie i co lubicie w nim najbardziej? Wyraźcie opinię w komentarzu!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =