Jaki skuter kupić?

Motoryzacja    
ocena

Skuter - tak bardzo lubiany i ceniony środek transportu w krajach basenu Morza Śródziemnego i u nas w kraju staje się bardzo popularny. Na ulicach naszych miast skutery stają się powoli wszechobecne. Nic dziwnego. W zakorkowanych miastach są wygodną, szybką i stosunkowo tanią alternatywą dla samochodu. Skuter o pojemności do 50 cm pali jedynie ok. 3l benzyny /100 km!!

Jaki skuter kupić?

pixabay.com

Wszędzie się wcisną, nie potrzebują wiele miejsca do parkowania, nie musisz płacić za parkometry, a na dodatek są zdecydowanie tańsze niż cztery kółka.

Maja jeszcze jedną dość dużą zaletę - na skutery o pojemności do 50 ccm nie trzeba posiadać prawa jazdy! Jest to, więc w zasadzie pojazd dla każdego.

Jeśli i Ty postanowiłeś dołączyć do grona posiadaczy tego całkiem fajnego pojazdu powinieneś przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze musisz podjąć decyzję, co do marki, modelu. Tak jak przy wyborze samochodu nie będziesz mieć łatwego zadania gdyż na rynku jest dość szeroki wybór producentów (Kymko, Peugeot, Aprilla, Vespa itd.).

Przede wszystkim oprócz oczywistych aspektów estetycznych oraz ceny musisz zwrócić uwagę na takie kwestie jak wielkość obudowy ( ma duże znaczenie przy przeciskaniu się miedzy samochodami w korkach) a w szczególności na miejsce do trzymania nóg. Jest ono różnej wielkości w różnych modelach.

Jeśli jesteś drobną kobietą to nie będziesz potrzebować dużo miejsca na stopy. Co innego jeśli jesteś postawnym mężczyzną. Może się okazać, że stopy po prostu nie będą Ci się mieściły, dlatego też należy się bezwzględnie do takiego skutera „przymierzyć”.

Kolejną kwestią jest funkcjonalność. Zastanów się, do czego głównie będzie Ci służył skuter. Jeśli zamierzasz jeździć nim np. na zakupy to ważną kwestią dla Ciebie będą schowki, odpowiedni bagażnik czy też haczyk na siatkę z zakupami. Ważne jest także, aby skuter miał miejsce na schowanie kasku, który jest obowiązkowy dla prowadzących.

Dobrze, jeśli schowek na kask jest zamykany na kluczyk. W ten sposób unikniemy nie miłej niespodzianki.

Pamiętaj, aby przed zakupem zrobić rozeznanie na rynku części zamiennych. Sprawdź ich dostępność oraz ceny. Czasem, bowiem bywa tak, że nie drogi w zakupie skuter może okazać się drogi w serwisie!

Jeśli już zdecydujesz się na konkretną markę i model musisz zdecydować o parametrach. Do wyboru masz skutery o pojemności do 50ccm oraz powyżej 50ccm.

Jak już wspominałem na te pierwsze nie musisz posiadać prawa jazdy musisz jednak zdawać sobie sprawę iż posiadają one blokadę, która nie pozwala poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h.

Skutery o większej pojemności rozwijają znacznie większe prędkości. Są większe i cięższe od powyżej omawianych a na ich użytkowanie musisz posiadać prawo jazdy kategorii A.

Dokonując wyboru musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów ów skuter ma Ci służyć. Na tej podstawie dokonasz na pewno trafnego wyboru.

Gdzie szukacie porad na temat motocyklów? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =