Jazda motocyklem nocą

Motoryzacja    
ocena
Jazda po zmroku wymaga zdecydowanie więcej rozwagi niż jazda w dzień, słaba widoczność nie pozwala na ryzykowanie w jakikolwiek sposób, a dodatkowo wymaga zastosowania się do dodatkowych reguł jazdy. Pomocne jest oczywiście posiadanie prawidłowego oświetlenia, możliwie jak najsprawniejszego.

Jazda motocyklem nocą

photoxpress.com

Jednoślad nocą jest bardziej narażony na niespodzianki na drogach niż pojazd dwuśladowy. Motocykl nocą jest dobrze widoczny, tylko jeśli posiada sprawne oświetlenie, jednak posiadanie pojedynczej lampy z tyłu jest z pewnością mniej skuteczne niż duże podwójne lampy aut. Kontrolujmy ten często zapomniany element oświetlenia, pod kątem jasności i reakcji na wciśnięcie hamulca, od jego sprawności zależy często nasze życie.

Przednia lampa to równie istotny element, który jednak łatwiej sprawdzić, ale nie zaszkodzi zainteresować się typem  zastosowanej żarówki. Na rynku dostępne są żarówki dedykowane jeździe w nocy, które wyróżniają się większą jasnością i dłuższym słupem światła. Żarówki te pozwalają bez drogich przeróbek układu oświetlenia poprawić jego skuteczność. Sprowadzając motocykl z krajów, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, należy jak najszybciej wymienić oświetlenie na prawidłowe, przystosowane do ruchu prawostronnego, które doświetlać będzie pobocza, a nie oślepiać kierowców z naprzeciwka.

Jadąc nocą, należy obserwować nawierzchnię, groźne są oczywiście głębokie dziury i koleiny, które potrafią dość szybko znaleźć się na naszej trasie. Często jest za późno żeby je sprawnie ominąć, dlatego należy być przygotowanym na ich pokonanie. W takim wypadku zwolnijmy i starajmy się przejechać przez przeszkodę maksymalnie neutralnie, nagle uderzenie koła o nierówność niszczy felgi i może doprowadzić do przebicia dętki motocyklowej.

Podróżowanie przez tereny zalesione generuje bardzo groźne sytuacje podczas spotkań z dzikimi zwierzętami, na które motocykl jest mniej odporny niż samochód. Najechanie na zwierzę zawsze kończy się upadkiem i okaleczeniem zwierzęcia, z bezpośrednim zagrożeniem dla samego kierowcy. Widząc zwierzę na drodze, przede wszystkim należy zwolnić i zaobserwować jego reakcję. Najbezpieczniej jest spokojnie dojechać do miejsca, gdzie zwierzę się znajduje i odczekać aż zniknie z drogi. Nagłe przyspieszanie lub hamowanie jest zalecane tylko w ostateczności, gdy nie ma już czasu na spokojne zwolnienie tempa jazdy. Ryk silnika przyczyni się do wystraszenia zwierzęcia i jego nieprzewidywalnego zachowania.

UWAGA!
Bezpieczeństwo na drodze w dużym stopniu zależy także od tego, jak bardzo jesteśmy widoczni. Poziom widoczności można łatwo podnieść stosując odblaski, najlepiej w postaci kamizelek lub przepasek, tym bardziej jeśli podróżujemy z plecakiem, który zasłania plecy, a więc jednocześnie fabryczne elementy odblaskowe.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niespodziewana sytuacja, kiedy jechaliście nocą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =