Objawy uszkodzonego łożyska koła

Motoryzacja    
ocena

Łożysko toczne jest chyba najważniejszym elementem konstrukcyjnym pozwalającym ograniczyć opory ruchu mechanizmów. Ilość odmian i rodzajów łożysk jest niezliczona. W samochodach stosowane są w bardzo wielu miejscach. Dziś zajmiemy się tymi najczęściej ulegającymi awariom, czyli łożyskami kół.

Objawy uszkodzonego łożyska koła

photoxpress.com

Działanie łożyska tocznego możemy opisać jako zmniejszenie oporów tocznych poprzez umieszczenie między powierzchniami trącymi elementów obrotowych tak, aby jedna powierzchnia mogła toczyć się po drugiej. Łożyska występujące w samochodach dzielą się na wiele rodzajów. Są łożyska kulkowe, wałeczkowe, stożkowe, igiełkowe, ślizgowe.

W piastach kół samochodowych wykorzystywane są maksymalnie trzy z wyżej wymienionych rodzajów łożysk. Możemy tam spotkać łożyska kulkowe, wałeczkowe i stożkowe.

Uwaga:Podstawową zaletą każdego łożyska tocznego, jest to, że wraz ze wzrostem obciążenia opór wytwarzany przez łożysko wzrasta znacznie mniej, niż ma to w przypadku łożysk ślizgowych. Przekroczenie obciążenia przewidzianego przez konstruktora łożysk powoduje odkształcanie się bieżni łożysk pod wpływem nacisku przetaczających się po nich kulek. Na powierzchni bieżni przeciążonych łożysk powstają odkształcenia, mikropęknięcia, a najtwardsza wierzchnia warstwa bieżni ulega złuszczeniu. W miarę dalszego użytkowania zużycie łożyska postępuje lawinowo.

W starszych autach w łożyskach kół stosowano łożyska bez szczelnych obudów, które to mimo stosowania uszczelnień mogły wymagać okresowego smarowania. Obecnie prawie wyłącznie stosowane są łożyska szczelnie zamknięte, wypełnione w fazie produkcji odpowiednia ilością odpowiedniego smaru. Łożyska takie są bezobsługowe i nie należy ich rozmontowywać.

W nowszych autach również coraz częściej łożyska kół bywają na stałe zintegrowane z piastą koła. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Wymiana uszkodzonego łożyska jest oczywiście droższa, bo taki zintegrowany zestaw musi więcej kosztować. Pozytywem takiego rozwiązania jest eliminacja czynności związanych z wymianą łożyska, przy których to można popełnić sporo błędów. Błędny montaż łożyska bardzo szybko potrafi doprowadzić do jego powtórnej awarii. Wymiana całego zespołu piasty koła jest o wiele prostsza do wykonania niż wymiana samego łożyska. Odpada skomplikowana regulacja luzów łożyska, przy której najłatwiej o popełnienie błędu.

Rozpoznanie uszkodzonego łożyska jest dość proste, gdy poznamy najczęstsze objawy występujące przy tej okazji.

Podstawowymi powodami wystąpienia uszkodzeń łożysk mogą być; niewłaściwe smarowanie lub zanieczyszczenie, spowodowane rozszczelnieniem obudowy łożyska lub błędem producenta, błędy popełnione przy montażu łożyska, uszkodzenie piasty koła, częste i znacznie przeciążanie auta.

W przypadku uszkodzenia tylko jednego z łożysk zaleca się wymianę łożyska również w drugim kole tej samej osi. Zasada ta dotyczy zwłaszcza samochodów o przebiegu powyżej 100 tys. km. Z reguły oba łożyska zużywają się podobnie szybko, więc prawdopodobieństwo wystąpienia awarii łożyska w drugim kole jest dość duże. Wymiana parami podnosi bezpieczeństwo i pozwala zmniejszyć koszty naprawy.

UWAGA!

Najczęściej awaria czy zużycie łożyska koła objawia się nasilonym hałasem dobiegającym z okolic koła. Mogą wystąpić wibracje koła oraz pojawić się luz boczny. Luz boczny najprościej sprawdzić podnosząc auto na podnośniku i próbując poruszyć kołem na boki uprzednio złapawszy je po dwóch przeciwległych stronach jego średnicy. Drgania na kierownicy ulegają zintensyfikowaniu.

Gdzie szukacie porad na temat motoryzacji? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
2.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =