Motoryzacja Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej

Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej

-

Przetworzenie niskiego napięcia na tak wysokie, potrzebne do prawidłowego działania układu zapłonowego nie jest zadaniem łatwym. Cewka jest elementem silnie obciążonym. To obciążenie staje się jeszcze większe, gdy na czas nie wymienimy świec lub kabli zapłonowych. Jeżdżąc ze starymi, nie do końca sprawnymi świecami może dojść do szybszego zużycia i awarii cewki. Aby zmniejszyć obciążenie cewki producenci zaczęli początkowo stosować dwie cewki na cztery cylindry a później po jednej cewce na każdy cylinder. Dawniej pojedyncza cewka połączona była długimi kablami zapłonowymi ze świecami poprzez rozdzielacz zapłonowy. Obecne rozwiązania z osobnymi cewkami dla każdego cylindra pozwoliły na zastosowanie zintegrowanej listwy zapłonowej i rezygnację z wielu bardzo podatnych na zawilgocenie i uszkodzenia kabli zapłonowych. Teraz prąd o niskim napięciu przetwarzany jest na prąd o wysokim napięciu tuż przed samą świecą zapłonową. Dlatego w nowszych autach problemy z zapłonem występują dużo rzadziej niż w starszych konstrukcjach.

Najczęściej objawy uszkodzonej cewki zapłonowej ujawniają się po rozgrzaniu silnika. Autem zaczyna szarpać, silnik pracuje nierówno z powodu wypadających zapłonów. Z reguły po zgaszeniu i wystygnięciu silnika wszystko wraca do normy, ale tylko do czasu ponownego jego zagrzania. Czasami auto odpala na kilka lub kilkanaście sekund po czym samo gaśnie. Rzadziej występują problemy z uruchomieniem auta, ale zdarza się również że silnik w ogóle nie odpali. Objawy te są podobne do objawów uszkodzenia czujnika położenia wałka rozrządu lub czujnika położenia wału korbowego (czujnik Halla). Dlatego w przypadku wystąpienia tego typu awarii zanim przystąpimy do wymiany któregokolwiek z elementów najlepiej udać się do zakładu zajmującego się elektryką i elektroniką samochodową. Specjalista w dość prosty sposób jest w stanie zdiagnozować powód niedomagania pojazdu.

Cewki zapłonowe są w większości przypadków elementami nierozbieralnymi i nienaprawialnymi. Do rzadkości należą zakłady potrafiące rozmontować i naprawić cewkę zapłonową.

Czasami uszkodzenie cewki jest mechaniczne, jak na przykład pęknięcie obudowy spowodowane niewłaściwym montażem lub zbyt wysoką temperaturą. Taki uszkodzenia są widoczne gołym okiem i nie wymagają wizyty u specjalisty celem zdiagnozowania.

Innym powodem nierównej pracy silnika może być uszkodzenie gumowych osłon mających zapewniać szczelność połączenia cewki ze świecą. Niestety, takie osłony rzadko kiedy dostępne są jako osobna część zamienna. Można próbować zastosować elementu używane po wcześniejszej ocenie ich stanu zużycia.

Umiecie rozpoznać usterkę w samochodzie? Jak często radzicie się mechanika w tym względzie?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zainstalować Photoshopa?

Adobe Photoshop to jeden z najlepszych programów graficznych na świecie, który umożliwia dowolne edytowanie grafiki i przeróbkę zdjęć. Instalacja Adobe Photoshop jest bardzo prosta i przebiega w kilku krokach. Dowiedz się jak jej dokonać.

Kardamon – właściwości, działanie, zastosowanie

Kardamon, czyli po łacinie Eletteria cardamomum, to jedna z najstarszych roślin wykorzystywanych od czasów starożytnych w ziołolecznictwie, kuchni oraz kosmetyce. Mimo to, że uprawia się go głównie w Indiach i na Cejlonie, dzięki swoim właściwościom poszukiwany jest na całym świecie. Z powodu specyfiki swej hodowli należy obok szafranu do jednych z najdroższych przypraw.

Zobacz też

Jakie ćwiczenia na rozciąganie?

Ćwiczenia rozciągające zalecane są po każdym wysiłku fizycznym, pozwalają odpocząć mięśniom, wprowadzić je w stan spoczynku. W zależności od tego, jakie mięśnie brały udział w treningu, muszą zostać rozciągnięte konkretne ich partie. Poniżej przedstawiamy kilka zestawów ćwiczeń rozciągających.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: