Ograniczenia dla młodych kierowców

Motoryzacja    
ocena

Burzliwe dyskusje na temat zmian w obowiązujących zasadach zdawania prawa jazdy i nowych ograniczeń wiekowych i nie tylko trwały już ponad rok. Na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP pojawił się komunikat, że ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami została przez prezydenta podpisana 25 stycznia 2011 r. Jakie zmiany czekają młodych kierowców?

Ograniczenia dla młodych kierowców

sxc.hu

Zmiany mają wejść w życie na dobre od 2013 roku i mogą okazać się rewolucyjne. Największe wątpliwości wywołują nowe kategorie prawa jazdy, zwłaszcza na motocykle i motorowery oraz wprowadzenie prawa jazdy kategorii B1 czy A2.

Prawo jazdy będzie obejmowało następujące m.in. następujące kategorie:
- AM - umożliwi kierowanie motorowerem i czterokołowcem lekkim (małym quadem, ważącym do 350 kg i nie jadącym szybciej niż 45km/h) i możliwe będzie do uzyskania po skończeniu 14 lat
- A1 - umożliwi kierowanie motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW, także motocyklem trójkołowym o mocy nie większej niż 15 kW, by starać się o prawo jazdy A1 musimy mieć 16 lat
- A2 - nowa kategoria, umożliwi kierowanie motocyklem o mocy nie przekraczającej 35 kW, do zrobienia tego prawa jazdy musimy mieć 18 lat
- A - motocyklem o dowolnej mocy i pojemności - możliwe do wyrobienia w wieku 24 lat, chyba, że kandydat ma skończone 20 lat i od dwóch lat co najmniej posiada prawo jazdy A2 (co śmieszne, wcześniej możemy zdobyć uprawnienia do kierowania tramwajem, gdyż już w wieku 21 lat)
- B1- czterokołowcem ciężkim (dużym quadem) -można starać się o takie prawo jazdy w wieku 16 lat (1)

Oprócz tego młody kierowca samochodu osobowego, który po raz pierwszy uzyska prawo jazdy przez okres dwóch lat od chwili otrzymania dokumentu będzie musiał kierować pojazdem „pod nadzorem” trwającym dwa lata (okres próby). Nadzór sprawują organy administracyjne (starosta) oraz organy ruchu drogowego. W czasie trwania I roku okresu próby nie wolno nam przy tym podjąć pracy jako kierowca przewożący osoby i nie wolno osobiście wykonywać tego typu działalności gospodarczej.

Jeżeli w czasie trwania okresu próby młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone wyrokiem sądu lub przypisanymi punktami karnymi, zostanie odesłany na płatny z własnej kieszeni kurs doszkalający. W sytuacjach wyjątkowych można nawet stracić prawo jazdy.

Kurs czeka także:

- osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

- po uzyskaniu na swoim koncie 24 punktów karnych na kurs trafi każdy jeden kierowca, rzecz jasna płacą za szkolenie z własnej kieszeni. Poza tym w sytuacji, gdy przez okres najbliższych 5 lat od daty skierowania kierowcy na taki kurs ponownie przekroczy on maksymalną liczbę punktów karnych może stracić prawo jazdy.

Niemiła niespodzianka spotka także posiadaczy prawa jazdy - szykuje się zmiana dokumentów prawa jazdy, które będą wydawane na czas 15 lat (chyba, że orzeczenie lekarskie będzie przewidywało krótszy termin). Zmiana wzoru dokumentów oznacza konieczność wymiany starych praw jazdy na nowe i poniesienia opłat związanych z wymianą dokumentów.

Źródła:
1) Art. 6 i 8 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Czy uważacie, że te ograniczenia mają sens? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =