Rady dla początkujących kierowców

Motoryzacja    
ocena

Po skończonym kursie na prawo jazdy i egzaminie z pozytywnym wynikiem z ogromną niecierpliwością czekasz na upragniony dokument, dzięki, któremu w końcu staniesz się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Rady dla początkujących kierowców

photoxpress.com

Kiedy w końcu go odbierzesz i po raz pierwszy wsiądziesz do samochodu bez instruktora oprócz podekscytowania prawdopodobnie będziesz czuł również strach.

Jest to normalne uczucie, które towarzyszy każdemu początkującemu kierowcy, bowiem uświadamiamy sobie, iż jazda samochodem nie jest taką prostą sprawą. Jeśli czujesz, że nie jesteś jeszcze gotowy na samodzielną podróż samochodem, poproś o towarzystwo innego doświadczonego kierowcę. Zaznacz jednak, że nie chodzi Ci o krytykę Twoich poczynań a jedynie o wsparcie. Z doświadczenia wiem, że świeżo upieczony kierowca nie znosi krytyki, bo działa ona na niego jak przysłowiowa płachta na byka.

Jeśli chcesz poruszać się bezpiecznie, sprawnie po drogach  i nie stanowić przeszkody dla innych użytkowników ruchu musisz cały czas myśleć o tym, co robisz. Musisz być cały czas być skupiony nad jazdą, mieć oczy dookoła głowy i przewidywać, co może się wydarzyć.

Zanim przystąpisz do jazdy upewnij się, że masz dobrą pozycje za kierownicą. Sprawdź ustawienie lusterek, zapnij pasy.

Pamiętaj, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, więc słuchaj tylko siebie i ufaj jedynie swoim osądom. Nie powinieneś tez zbytnio ufać kierunkowskazom innych samochodów. Lepiej wyczekaj na moment, aż faktycznie włączony kierunkowskaz pokryje się z odpowiednim manewrem gdyż często kierowcy po prostu zapominają o wyłączeniu kierunkowskazów. Musisz wiedzieć, że jeśli wjedziesz komuś przed maskę to będzie to Twoja wina!

Nie śpiesz się. Mniejsza prędkość da Ci więcej czasu na reakcję. Jeśli będziesz jechać zbyt szybko więcej rzeczy może Cię na drodze zaskoczyć.

Nie stresuj się, że inni kierowcy będą Cię wyprzedzać. Nawet, jeśli jedziesz odrobinę za wolno masz do tego prawo. Pamiętaj, że każdy kiedyś miał swój debiut na drodze a i Ty kiedyś będziesz kogoś wyprzedzać. Póki, co możesz nakleić na tylnej szybie swojego samochodu zielony listek. Będzie on informacją dla innych kierowców, że dopiero zaczynasz swoja przygodę z jazdą samochodem.

Mała prędkość jest szczególnie ważna przy wykonywaniu wszelkich manewrów. Musisz być bardzo ostrożny. Obserwuj każdą stronę pojazdu i miej na uwadze fakt, że niektóre przeszkody są na tyle niskie, że możesz ich nie dojrzeć przez okno samochodu. Patrz w lusterka.

Na drodze bądź zdecydowany i pewny siebie. Nie możesz sobie pozwolić na chwilę zawahania.

Pamiętaj, że lepiej przepuścić o kilka samochodów więcej niż wjechać na skrzyżowanie zmuszając innego kierowcę do hamowania. Z czasem nabierzesz wprawy a tym samym nauczysz się prawidłowej oceny odległości.

Z czasem wyczujesz swój samochód, nabierzesz wprawy i przestaniesz się denerwować przed każdą jazdą, lecz nigdy nie wolno Ci poczuć się zbyt pewnie. Miej na uwadze fakt, że jazda samochodem to wielka odpowiedzialność nie tylko za samego siebie lecz przede wszystkim za innych.

Szerokiej drogi!

Od kiedy macie prawo jazdy? Jak często prowadzicie samochód?

OCENA
4.53
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Bardzo dobre i trafne rady, bez przesadnego p****a

~ JD / 2018-01-29 15:33:22
oceń komentarz: (1) (0)

Dzięki za rady. Z pewnością zapamiętam i skorzystam :)

~ Jakub / 2018-05-23 18:56:17
oceń komentarz: (0) (0)