Samochód gaśnie po przełączeniu na gaz

Motoryzacja    
ocena

Fakt, że jazda samochodem zasilanym LPG jest bardziej opłacalna niż na benzynie jest niezaprzeczalny. Jednak instalacje gazowe mają również swoje fanaberie. Zdarza się, że ze względu na źle przeprowadzony montaż posiadacz auta z instalacją gazową, zamiast oszczędzać, będzie wydawał kolejne kwoty na regulacje i naprawy.

Samochód gaśnie po przełączeniu na gaz

photoxpress.com

Na rynku instalacji gazowych występuje kilka ich generacji. Nie każda generacja będzie odpowiednia do każdego auta. Nie zaleca się zakładania instalacji starszych generacji do aut z wielopunktowym wtryskiem paliwa.

W przypadku starszych generacji instalacji gazowych, ze względu na ich konstrukcję istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo ich awarii lub rozregulowania.

W nowych instalacjach z sekwencyjnym wtryskiem tego typu wady wyeliminowano.

Również raczej nie odczujemy w nich spadku mocy w przypadku jazdy na gazie, tak jak to miało miejsce w instalacjach starszych.

Nie do każdego auta jest jednak sens zakładania tak nowoczesnych instalacji. Wiele starszych aut doskonale radzi sobie korzystając z niższych generacji. W przypadku aut gaźnikowych czy z wtryskiem jednopunktowym są one w zupełności wystarczające.

Kluczem do bezproblemowej jazdy autem z zamontowaną starszą generacją instalacji gazowej jest dbałość i regularne jej serwisowanie. Instalacje te są podatne na rozregulowanie, które może powodować gaśnięcie silnika po przełączeniu na gaz.

Podobny objaw występuje w przypadku zamarznięcia reduktora gazu. Jeżeli jadą zimową porą zbyt wcześnie przełączymy na gaz, to reduktor może nie być jeszcze dostatecznie rozgrzany przez przepływający przez niego płyn chłodniczy i ulegnie zamarznięciu. Często spotykanym sposobem, z którego korzystają osoby od razu uruchamiające auto na gazie, jest polewanie w czasie rozruchu reduktora gorącą wodą. Zimową porą, jest to dość częsty widok, zwłaszcza w starszych pojazdach.

Instalacja gazowa, to nie tylko zbiornik, przewody z gazem czy reduktor. Znajdziemy tam również trochę elektroniki, a w nowszych instalacjach nawet sporo. Elektronika może być kolejnym zawodnym punktem, który będzie powodował gaśnięcie silnika lub problemy z jego uruchomieniem na gazie. W instalacji gazowej znajdują się elektrozawory. Są one sterowane impulsem elektrycznym. Jeżeli z jakiegoś powodu impuls nie dotrze do zaworu, albo zawór jest uszkodzony to pozostanie on zamknięty i nie przepuści gazu do silnika. W takim przypadku samochód po przełączeniu na gaz gaśnie w ułamku sekundy. Podobnie sprawa ma się gdy uszkodzeniu ulegnie jeden z bezpieczników elektrycznych odpowiedzialnych za instalację gazową. Sprawdzając przyczynę awarii najlepiej zacząć od bezpieczników. W większości przypadków awaria instalacji gazowej spowodowana jest jakąś drobnostką, lub rozregulowaniem. Rzadko kiedy uszkodzeniu ulega jakiś poważniejszy element.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych zamiast z oszczędzaniem to z dodatkowymi wydatkami na naprawy instalacji i benzynę warto, co określony czas udać się do zakładu zajmującego się instalacjami gazowymi na przegląd i regulację.

Czy Was samochód często sprawia problemy? Jak często zdarzają mu się usterki?

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =