Motoryzacja Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

-

Jak wyznaczyć wysokość podatku od sprzedaży samochodu?

Przychód ze sprzedaży samochodu prywatnego zalicza się do źródeł przychodu określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą do wyznaczenia wysokości podatku jest wartość rzeczy (w tym przypadku samochodu), wyrażona poprzez cenę określoną w umowie. Wartość tą należy pomniejszyć o koszt nabycia pojazdu, nakłady poniesione m. in. na remont i ulepszanie pojazdu oraz koszty odpłatnego zbycia samochodu, za które można uznać np. koszty ogłoszeń, opłaty komisowe.

Poniesione wydatki należy udokumentować. Istotne jest, że przychód ten powstaje jedynie wówczas gdy do sprzedaży dochodzi w okresie pół roku od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia samochodu. W tym zakresie nie ma zatem znaczenia data zarejestrowania lub sprowadzenia pojazdu, a jedynie koniec miesiąca, w którym samochód stał się własnością danej osoby. Nie należy „rażąco” zaniżać wartości samochodu, gdyż jeżeli cena odbiega od wartości rynkowej organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej i tak określi ją w wysokości wartości rynkowej. Ponadto gdy oszacowana przez sprzedającego cena będzie się różnić od wartości rynkowej o przynajmniej 33%, a w wyniku braku odpowiedzi zbywcy na wezwanie do zmiany określonej ceny powoła się biegłego, to koszty wydania przez niego opinii pokryje odpłatnie zbywający samochód.

Zapłata podatku od sprzedaży samochodu

W przypadku odpłatnego zbycia pojazdu obowiązek jego rozliczenia następuje w tradycyjnym terminie do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym dokonano sprzedaży samochodu. W tym terminie należy także dokonać uregulowania zapłaty podatku dochodowego.

Samochód w działalności gospodarczej a podatek

Jeżeli samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej zostaje z niej wycofany i wykorzystywany na potrzeby prywatne nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie stanowi odpłatnego zbycia rzeczy i tym samym nie powoduje powstania przychodu. Jeżeli uprzednio przeznaczony do użytku prywatnego samochód zostaje następnie (w ciągu sześciu lat od zmiany przeznaczenia pojazdu) odpłatnie zbyty wówczas powstanie obowiązek podatkowy.

Źródła:

[1] Agata Cieśla, Podatek od sprzedaży prywatnego samochodu, Gazeta Podatkowa nr 22 (750) z dnia 2011-03-17, dostępny w Internecie:

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak założyć salon stylizacji paznokci?

Wszystkie działania związane z założeniem firmy zaczynają się od wpisu do ewidencji gospodarczej w Urzędzie Miasta lub Gminy. Kolejny etap równie formalny to Urząd Skarbowy – do którego zgłaszamy wybraną formę opodatkowania. Trzecią instytucją jaką musimy odwiedzić to ZUS, aby zapłacić składki ubezpieczeniowe i zweryfikować swoje ubezpieczenia dotyczące firmy.

Co grozi za aborcję kobiecie, lekarzowi?

Dokonanie aborcji poza warunkami dopuszczającymi jest sprzeczne z prawem. Sprawcy grozi za to kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Zobacz też

Dodatki do sukni ślubnej

Chodzi o to, aby było idealnie: nie za dużo, nie za mało, tak aby całość tworzyła idealną kompozycję i nie kłóciła się z osobowością i stylem Panny Młodej.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: