Usterki skrzyni biegów w motocyklu

Motoryzacja    
ocena

Skrzynia biegów w motocyklu to najczęściej klasyczna konstrukcja, przystosowana do mocy silnika i jego charakteru. Jej bezproblemowe działanie jest często nierozerwalnie związane z tym, jak jest traktowana w czasie eksploatacji motocykla oraz od stanu pozostałych współpracujących z nią elementów – silnika i sprzęgła. Wiele niedociągnięć wynika właśnie z zaniedbania dwóch ostatnich. Należy zatem sprawdzić, czy nasze problemy na pewno są związane z samą skrzynią biegów, bowiem naprawa przekładni jest trudna i kosztowna.

Usterki skrzyni biegów w motocyklu

sxc.hu

Ważne z punktu widzenia skrzyni biegów jest to, by sprzęgło było prawidłowo wyregulowane oraz nie miało oznak zużycia. Nieprawidłowe wysprzęglanie będzie przyczyną wielu niedociągnięć w pracy skrzyni biegów. Towarzyszące temu objawy to: szarpanie przy zmianie biegów, trudności we wrzucaniu biegów oraz głośne odgłosy podczas wbijania kolejnych przełożeń. Prostą metodą na sprawdzenie działania sprzęgła pod tym kątem jest wrzucenie biegów bez użycia sprzęgła (o ile to możliwe), bezproblemowe wskakiwanie przełożeń wskazuje na pracę sprzęgła. W takim wypadku należy dokonać przeglądu linki sprzęgła (sprawdzić jej napięcie, stan linek, pracę w pancerzu) i ewentualnie wykonać wymiany lub regulacji i nasmarowania. Źle ustawione sprzęgło sprzyja szybszemu zużyciu się skrzyni poprzez nieprecyzyjne zmiany przełożeń.

Praca silnika przenosi się również na działanie przekładni, dlatego wszelkie targania spowodowanie nierówną pracą powoli przyczyniają się do osłabienia działających w przekładni mechanizmów. Istotne jest także regularne sprawdzanie poziomu oleju w przypadku motocykli, gdzie zastosowano mokre sprzęgło mające wspólny układ olejowy z silnikiem i skrzynią biegów. Niedobór lub stary olej wpływa więc w jednakowy sposób na pracę wszystkich podzespołów.

Nie bez znaczenia jest wyregulowanie dźwigni zmiany biegów zgodnie z przyzwyczajeniami i wymogami kierowcy. Większość dźwigni posiada regulację wysokości swojego położenia, co wpływa na moment, w którym bieg zostaje wbity. Nieprawidłowe ustawienie będzie skutkować niezgraniem z ruchem sprzęgła, szczególnie gdy dopiero poznaje się motocykl.

Niepokojący oznaki poważniejszych usterek skrzyni to – przede wszystkim – wypadanie biegów i głośna praca skrzyni. Wypadanie biegów to zwykle efekt ostrego traktowania motocykla. Flagowym przykładem jest wypadanie w znacznej części motocykli drugiego biegu w wyniku jazdy na tylnym kole. Głośna praca skrzyni i częste zacięcia w czasie zmiany biegów mogą sugerować jej zużycie, w takiej sytuacji można pokusić się o regenerację lub po prostu wymianę skrzyni na nową. Oba rozwiązania pociągają za sobą sporo pracy i kosztów.

Warto przed zakupem motocykla sprawdzić jego naturalną pracę, bowiem wiele modeli po prostu odznacza się głośna pracą i zmianą biegów, szczególnie wbijanie pierwszego biegu w motocyklach sportowych spotyka się z głośnym stuknięciem i jest to całkowicie normalne.

Regenerowaliście kiedyś skrzynię biegów w swoim jednośladzie? A może od razu wymieniliście ją na nową? Dlaczego podjęliście taką decyzję? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =