Motoryzacja Uszkodzona przepustnica – objawy

Uszkodzona przepustnica – objawy

-

Z przepustnicą spotkamy się tylko w silnikach benzynowych, bardzo sporadycznie stosowana jest w dieslach. Jej głównym zadaniem jest dozowanie ilości powietrza napływającego do silnika.

W większości przypadków realizowane jest to w dość prosty sposób. W cylindrycznym kanale mamy zamocowaną na ułożyskowanej ośce okrągłą klapkę, która zamykając się, przylega dość szczelnie do ścianek kanału. W momencie naciskania pedału gazu, klapka ta za pomocą linki lub elektrycznie jest uchylana, powodując powstawanie dwóch szczelin po obu stronach klapki przepustnicy. Gdy pedał gazu wciśniemy do samego końca, klapka przepustnicy ustawi się w pozycji pionowej, całkowicie otwierając drogę dla napływającego powietrza.

W korpusie przepustnicy znajduje się również silniczek krokowy. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie obrotów biegu jałowego na stałym poziomie. Niezależnie od tego czy włączymy jakieś urządzenie obciążające dodatkowo silnik, jak na przykład klimatyzację, silniczek krokowy powinien zapobiec spadkowi obrotów i zgaśnięciu silnika.

Trzecim elementem, którego rola jest bardzo ważna, jest czujnik położenia przepustnicy (TPS – Throttle Position Sensor). Jest to czujnik, który odczytuje, w jakim stopniu uchylona jest klapka przepustnicy i wysyła informacje o tym do głównego modułu sterującego pracą silnika. Tam ta informacja, wraz z innymi z innych czujników, jest przeliczana i przetwarzana na dane potrzebne do sterowania pracą silnika.

Większość problemów z przepustnicą wynika z jej zabrudzenia. Paliwo z zanieczyszczeniami, złej jakości filtr powietrza, opary z odmy odprowadzane do układu dolotowego powodują zabrudzenie przepustnicy, które w konsekwencji prowadzi na przykład do jej niepełnego domykania i podwyższenia wolnych obrotów. W starszych konstrukcjach zabrudzenia te mogły również blokować grzybek silniczka krokowego, co powodowało przygasanie silnika na niskich obrotach, nie trzymanie równych obrotów biegu jałowego lub gaśnięcie silnika przy nagłym odjęciu gazu.

Czyszczenie przepustnicy nie jest czynnością trudną, ale w niektórych autach wymaga późniejszej adaptacji komputera. Istnieją specjalne preparaty w sprayu, którymi wystarczy popryskać do uchylonej przepustnicy w trakcie pracy silnika. Równie dobrze spisuje się benzyna ekstrakcyjna i delikatny pędzelek. Jeżeli przepustnica jest bardzo mocno zabrudzona to najlepiej jej czyszczenie przeprowadzić po wymontowaniu z auta. Unikniemy wtedy wpadnięcia zanieczyszczeń wgłąb kolektora dolotowego.Przepustnica Przepustnica – Ford Mondeo, Fot. Marcin Filek

Jeżeli czyszczenie i adaptacja komputera nie przyniosą oczekiwanego efektu, należy również sprawdzić szczelność uszczelki między przepustnicą a kolektorem. Jeżeli są tam jakiekolwiek nieszczelności, może to być powodem problemów.

Kiedy wymiana uszczelki nie pomoże, może okazać się, że uszkodzeniu uległ czujnik położenia przepustnicy. Obecnie coraz częściej jest niewymiennym elementem przepustnicy.

Aby przekonać się o awarii czujnika położenia przepustnicy, najlepiej skorzystać z diagnostyki komputerowej. Komputer z odpowiednim programem diagnostycznym bez żadnych wątpliwości wykryje tego typu usterkę.

Zdarza Wam się dokonywać samemu drobnych napraw w samochodzie czy powierzacie te kwestie mechanikowi?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

3 KOMENTARZE

  1. Nareszcie ktoś mi fachowo objaśnił problemy z przepustnicą. Debilne wyjaśnienia mechaników u dealera budziły moje mordercze instynkty. Dzięks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jeż pigmejski – hodowla, opieka

Zawsze decydując się na hodowlę jakiegokolwiek zwierzęcia, powinniśmy zapoznać się z warunkami środowiska, sposobem życia i zwyczajami przedstawicieli tego gatunku żyjącymi na wolności. Jeże afrykańskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami terytorialnymi i żyją pojedynczo (dlatego w domu również nie powinniśmy ich łączyć w grupy). Jeże żywią się głównie bezkręgowcami takimi jak ślimaki, dżdżownice, owady i ich larwy. Średnia długość życia jeży afrykańskich to ok. 3-6 lat.

Czy warto brać ślub?

Instytucja ślubu ma na pewno swoje zalety i wady. Jeżeli zatem zastanawiamy się nad poważnymi deklaracjami, warto rozważyć wszystkie potencjalne scenariusze. Jakie korzyści wiążą się z małżeństwem, a jakie możemy ponieść koszty? Innymi słowy – czy warto brać ślub?

Zobacz też

Jak zrobić trójwymiarowy napis w Photoshopie?

Nie znasz programu 3d, a chciałbyś mieć fajny, przestrzenny napis dla własnego użytku? Poniżej znajdziesz instrukcję, jak w kilka minut zrobić prosty napis w tej właśnie technice!

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: