Wypadanie zapłonu - przyczyny

Motoryzacja    
ocena

Wypadanie zapłonu przyczyny - Jakie są przyczyny wypadania zapłonu?Szarpanie samochodem, nierówna praca silnika, znaczna utrata mocy, te objawy mogą być spowodowane wieloma, różnorakimi przyczynami. Najpewniej można je powiązać z uszkodzonym układem zapłonowym. Nie rozpaczajmy, na szczęście naprawa wcale nie musi być kosztowna.

Większość uszkodzeń układu zapłonowego ujawnia się w samochodach w dni wilgotne. Układ zapłonowy jest układem wymagającym szczególnie dobrej izolacji elektrycznej. A w układzie tym z kolei sporo miejsc w których o uszkodzenie tej izolacji nie trudno. W starszych autach silniki wyposażone były w jedną cewkę zapłonowa, aparat zapłonowy, długie kable zapłonowe na końcach których dopiero znajdowały się świece. Taki układ oprócz ewentualnych problemów z izolacją miał jeszcze jedną przypadłość. Aparat zapłonowy działał na zasadzie mechanicznego rozdzielania napięcia płynącego z cewki do świec. Zrealizowane to było przy pomocy obracającego się palca aparatu zapłonowego, który kręcąc się dotykał kolejno styków odpowiadających poszczególnym cylindrom. Styki te przy większych przebiegach wycierały się i nie zapewniały pewności przepływu prądu. Brak przepływu prądu powodował brak iskry na świecy zapłonowej, co owocowało wypadaniem zapłonu.

Wypadanie zapłonu to brak zapalenia mieszanki w danym cylindrze w którym z jakiegoś powodu nie uzyskaliśmy iskry.

Wypadanie zapłonu powoduje nierównomierną pracę silnika. Im silnik ma więcej cylindrów, tym wypadanie zapłonu na jednym cylindrze jest mniej odczuwalne. Sporadyczne wypadanie zapłonu może nie być tak łatwo wyczuwalne, gdy się nasila problem staje się oczywisty.

Oprócz nierównomiernej pracy powoduje również zwiększone spalanie. Mieszanka nie spalona w cylindrze jest wydalana układem wydechowym i jest marnowana.

Częste wypadanie zapłonu jest również odczuwalne jako brak mocy auta. Nie da się ukryć że utrata mocy będzie znaczna, silnik chwilami może na przykład pracować tylko trzema cylindrami zamiast czterema.

W nowszych samochodach wyeliminowano problem złego styku w aparacie zapłonowym. Teraz momentem zapłonu steruje komputer korzystając między innymi z czujników położenia wału korbowego czy też wałka rozrządu. Ponadto producenci odeszli od stosowania pojedynczych cewek dla całego silnika. Obecnie typowym rozwiązaniem są oddzielne cewki dla każdego z cylindrów. Umieszczone ą one bezpośrednio na świecach zapłonowych, co z kolei pozwoliło wyeliminować kolejną potencjalną przyczynę wypadających zapłonów, a mianowicie długie kable zapłonowe.

W przypadku nawet niewielkiego uszkodzenia izolacji kabli zapłonowych napięcie zamiast powędrować do świecy i wyprodukować iskrę zostaje rozładowane w miejscu uszkodzenia izolacji.

Kolejnym powodem wypadających zapłonów mogą być świece zapłonowe. Stare i zużyte świece mogą mieć elektrody upalone do tego stopnia że odległość między nimi zmieni się do tego stopnia, że iskra zapłonowa nie będzie w stanie przeskoczyć.

Szczególnie podatne na problemy z układem zapłonowym są silniki zasilane LPG. W ich przypadku wymagana jest większa energia na świecy zapłonowej aby wywołać iskrę. Ponadto siniki pracujące na LPG muszą znosić trochę wyższą temperaturę eksploatacji, co również nie wpływa korzystnie na układ zapłonowy.

Jak sprawuje się Wasz samochód? Czy często wymaga napraw?

OCENA
2.91
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

... z doświadczenia zawodowego mogę stwierdzić że w 90 % przyczyną jest brak należytego ciśnienia w cylindrze spowodowanego przez podparty zawór....

~ mech / 2016-05-12 19:46:04
oceń komentarz: (90) (39)

Ta brak ciśnienia... jak zawsze ulom....

~ Adam / 2016-10-17 04:26:04
oceń komentarz: (17) (11)

Witam ! Jeżdżę kia Carens i od kilku dni pojawił się taki właśnie problem. Samochud szarpał ,a po wciśnięciu gazu do dechy coś zaczęło stukać. Wymieniłem świece i przewody na nowe i bez rezultatu . Potem komplet cewek i problem jest nadal i oczywiście świeci sie chek. Co zrobić teraz ????

~ Hetihet / 2017-04-28 01:31:56
oceń komentarz: (21) (12)

a co powiecie o wektrze automat i potrafi zgasnac podczas jazdy

~ robert / 2017-06-02 19:51:45
oceń komentarz: (0) (1)