Zagrożenia na drodze podczas jazdy na motocyklu

Motoryzacja    
ocena
Jazda na co dzień po drogach publicznych kryje w sobie znacznie więcej przykrych niespodzianek niż zwykle jesteśmy w stanie przewidzieć. Opanowanie motocykla pod względem technicznym to tylko połowa sukcesu, żeby bezpiecznie i sprawnie poruszać się po drodze trzeba również umieć rozpoznać sytuację na drodze, taka wiedza pozwoli dobrać styl jazdy do otaczającego nas środowiska.

Zagrożenia na drodze podczas jazdy na motocyklu

sxc.hu

Podróżując po miejskich terenach koniecznie trzeba być maksymalnie skupionym  i przewidującym. Jadąc po drogach kilku pasmowych należy uważnie obserwować jadące wokół nas i przed nami pojazdy, jeśli jakiś pojazd gwałtownie zmienia co chwila pas ruchu, starajmy się zachować bezpieczną odległość od niego. Zwykle tacy kierowcy jadą nerwowo, mogą nas nie zauważyć. Większą niż zwykle odległość warto zachować za pojazdem, który często używa hamulca, nawet jeśli sytuacja na drodze zdaje się nie wymagać ostrożnej jazdy, kierowcy o takich nawykach potrafią zaskoczyć każdego, dlatego dobrze zachować dystans, który umożliwi wyhamowanie pojazdu w razie potrzeby.

Wyprzedzając inne pojazdy, powinno się to robić z ich lewej strony, wyprzedzanie z prawej nie tylko zazwyczaj nie jest zgodne z prawem, ale także naraża nas na potrącenie w wyniku nie sprawdzenia przez innego kierowcę tej strony. Jazda między pasami jest dopuszczalna jedynie w korku, podczas gdy ruch rusza lub jest już w ruchu, bardzo łatwo i przypadkowe potrącenie ze strony innych uczestników ruchu, którzy mają prawo wykonywać manewry w obrębie swojego pasa. Szczególnie ryzykowne jest mijanie dużych pojazdów jak autobusy i ciężarówki, widoczność w ich lusterkach bywa utrudniona, dodatkowo mają tendencję do zajmowani znacznie większej przestrzeni niż przewidziana.

Tereny podmiejskie i wiejskie kuszą do szybszej jazdy, nic bardziej mylnego. Drogi te ze względu na mniejszą ruchliwość często goszczą kierowców znacznie mniej uważnych, na dodatek poruszać się po nich mogą również piesi i/lub zwierzęta. Należy więc pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości podczas ich mijania, a także być przygotowanym na awaryjne hamowanie, szczególnie gdy mijamy dzieci lub przydrożne zwierzęta.

Drogi te są także rzadziej lub wcale nie oczyszczane z zanieczyszczeń, na ich powierzchni znajdować się może piach, ziemia z pól lub budowy lub wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia pochodzące z ciężarówek.  Tereny leśne w ciągu dnia są w miarę bezpieczne, natomiast wieczorem i w nocy stanowią poważne zagrożenie. Mowa tu oczywiście o zwierzętach, które w tych porach próbują przekroczyć drogę, Widząc takie zwierzę, należy zwolnić i pozwolić mu przekroczyć drogę, po upewnieniu się że zwierzę jest po drugiej stronie, powoli można ruszyć dalej.

Jadąc za dużymi pojazdami jak autobus czy ciężarówka zachowajmy większy odstęp niż zwykle. Dzięki niemu poprawia się widoczność drogi przed nami, da nam to przewagę podczas wyprzedzania. Wyprzedzając pojazdy miejmy pewność, że zostaliśmy zauważeni, w tym celu wyraźnie zjedźmy na lewy pas i rozpocznijmy wyprzedzanie, przejeżdżanie zbyt blisko wyprzedzanego sprawia, że dłużej przebywamy w strefie słabej widoczności. Większość wypadków w środowisku motocyklistów jest powodowane przez lewoskręt, widząc zatem pojazd wykonujący manewr lewoskrętu, należy jechać ostrożnie i obserwować kierowcę pojazdu.

Mijając place budowy lub remonty drogowe, nawierzchnie zwykle pokryte są zabrudzeniami, które osłabiają przyczepność, ale także należy uważać na elementy metalowe, które mogą przebić oponę. Tereny te najczęściej nie są dostatecznie oznakowane pod kątem nierówności. Jazda za pojazdem rolniczym powinna odbywać się z zachowaniem szczególnej uwagi, jeśli decydujemy się na wyprzedzenie, należy wykonać to w bezpiecznym miejscu, uzyskując pełną widoczność drogi.

UWAGA!
Ilość niebezpieczeństw jest oczywiście znacznie większa, powyższe przykłady stanowią najczęściej spotykane sytuacje drogowe, które generują najwięcej wypadków, przepis na takie sytuacje jest prosty – rozważna jazda.

A co Wy jako motocykliści uważacie za największe zagrożenie na drodze? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =